Özel okullarda çalışan öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm yolları
Problems faced by teachers working in private schools and solitions
  1. Tez No: 929252
  2. Yazar: ÖZLEM ÇERİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel okullarda çalışan öğretmenlerin yaşadığı sorunları ve çözüm yollarını derinlemesine incelemektir. Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadığı sorunları ortaya koymak, sorunların çözümü için çözüm önerileri getirmek ve öğretmenlerin daha rahat şartlarda görev yapmalarını sağlamak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma kapsamında gerçekleştirilmiş ve çalışmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemi örnekleme tekniğiyle tespit edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Osmaniye ili Merkez ilçesinde görev yapan 16 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler öğretmenlerin istediği gün ve saatlerde çalıştıkları kurumlarda yapılmıştır. Katılımcıların görüşme sorularına samimi ve içten bir şekilde cevap vermeleri istenmiştir. Her bir görüşme ortalama 45-60 dakika aralığında sürmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler betimleyici bakış açısına göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda veriler analiz edildiğinde katılımcılar öncelikle öğretmen kavramını; hayata hazırlayan, anne-baba, fedakârlık olarak ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda katılımcılar özel okulda çalışma şartlarını yoğun, zor ve adil değil şeklinde belirtmişlerdir. Katılımcılar özel okulda öğretmen olmayı bakıcı, yaşam koçu, köle ve işçi olarak ifade etmişlerdir. Katılımcılar özel okulda çalışmanın kendi istekleri olmadığını ancak buna mecbur kaldıkları için böyle bir karar aldıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların yarısı öğretmenliği bırakıp başka bir iş yapmayı düşündüklerini ifade etmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler özel okulda çalışırlarken veli, okul yönetimi, meslektaş, öğrenci, ekonomi, sosyolojik ve psikolojik sorunlarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Katılımcılar veli açısından karşılaştıkları sorunları; öğrenciyi tanımama, öğretmen ile işbirliği yapmama, öğrenci başarısı beklentisini yüksek tutma, para verdikleri için her şeyi öğretmenden bekleme olarak belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler, okul yönetimimin öğretmenleri çok çalıştırdığını buna rağmen emeklerinin karşılığını vermediğini, sorumluluk almadığını ve öğretmene değer vermediğini belirtmişlerdir. Tüm gün okulda olduklarından sosyal hayatlarının olmadığını, ailelerine vakit ayıramadıklarını ifade eden öğretmenler meslektaşlarıyla ilgili olarak da birbirlerini rakip olarak gördükleri için meslektaşlarının ayağını kaydırma durumlarının ve dedikodunun ortamının fazla olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrencilerin ders çalışmak istememeleri ve öğrencilerde devamsızlığın çok olduğunu bunun yanında disiplin sorunu yaşadıklarını ve özel okul olduğu için öğrencilerin sınıf geçmede bir sorun yaşamayacağı düşüncesinin varlığı, katılımcıların öğrenci açısından karşılaştıkları sorunlar arasındadır. Araştırmaya katılan öğretmenler, maaşların çok yetersiz olduğunu ve vaktinde ödenmediğini belirtmişlerdir. Katılımcılar yoğun stres altında çalıştıklarını, özel okulda çalıştıkları için onlara atanamayan öğretmen gözüyle bakıldığını ve kamu öğretmenleri kadar değer verilmediğini ifade etmişlerdir. Belirtilen bu sorunların dışında katılımcılar, gelecek kaygısı yaşadıklarını ve okulun belirlediği müfredatın dışına çıkamadıklarını da ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler; karşılaşılan sorunların çözümü için veliler bilinçlendirilmeli, okul yönetimi adil olmalı, okul, aile, öğrenci birlikteliği sağlanmalı, günlük çalışma saatleri kısaltılmalı, taban maaş uygulanması getirilmeli, öğretmenler arasında sosyal etkinlikler düzenlenmeli, sözleşmeler öğretmeni koruyucu nitelikte olmalı, öğretmenlik mesleğinin saygınlığı hususunda toplumda bilinç oluşturulmalı, psikolojik sorunlarda uzmanından yardım alınmalı, okulların denetimleri habersiz ve sıkı yapılmalı şeklinde önerilerde bulunmuşlardır. Bu çalışma; verilerin doğrudan kaynağından alınması, sorunları ortaya çıkarması ve bu sorunlara çözüm önerilerinde bulunulması bakımından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın, sorunların ortaya çıkmasında ve çözümünde rol oynayacağı, ileride yapılacak olan araştırmalara yol gösterici olabileceği ve literatürde ilgili alanda bulunan eksikleri kapatmaya katkıda bulunacağı düşünülmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to deeply examine the problems and solutions experienced by teachers working in private schools. This study was conducted to reveal the problems experienced by teachers working in private schools, to offer solutions to the problems and to ensure that teachers work in more comfortable conditions. This study was conducted within the scope of qualitative research and the phenomenological design, one of the qualitative research method designs, was used in the study. The study group of the research was determined with the purposeful sampling method sampling technique. The study group of the research consists of 16 teachers working in the central district of Osmaniye province in the 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form was used as the data collection tool in the research. The interviews were conducted in the institutions where the teachers worked on the days and hours they wanted. The participants were asked to answer the interview questions sincerely and sincerely. Each interview lasted an average of 45-60 minutes. The data obtained as a result of the studies were analyzed according to the descriptive perspective. When the data were analyzed as a result of the research, the participants first expressed the concept of teacher as preparing for life, mother-father, and sacrifice. As a result of the research, the participants stated that working conditions in private schools are intense, difficult and unfair. The participants described being a teacher in a private school as a caretaker, life coach, slave and worker. The participants stated that working in a private school was not their own choice but they made such a decision because they had to. Half of the participants stated that they were thinking of quitting teaching and doing something else. The teachers who participated in the research stated that they encountered problems with parents, school administration, colleagues, students, economy, sociological and psychological problems while working in a private school. The participants stated that the problems they encountered in terms of parents were; not knowing the student, not cooperating with the teacher, keeping the expectation of student success high, expecting everything from the teacher because they paid him. The teachers who participated in the research stated that the school administration made the teachers work very hard, but did not reward their efforts, did not take responsibility and did not value the teachers. The teachers who stated that they did not have a social life because they were at school all day and could not spend time with their families stated that they saw each other as competitors and that there was a lot of gossip about their colleagues. The problems that the participants encountered in terms of students include students not wanting to study, high absenteeism, and also having disciplinary problems and the idea that students will not have a problem passing a grade because it is a private school. The teachers who participated in the study stated that the salaries were very inadequate and were not paid on time. The participants stated that they worked under intense stress, that they were seen as unemployed teachers because they worked at a private school and that they were not valued as much as public teachers. In addition to these problems mentioned, the participants also stated that they had anxiety about the future and that they could not go beyond the curriculum determined by the school. The teachers who participated in the study made the following suggestions in order to solve the problems encountered: Parents should be informed, school management should be fair, school, family and student unity should be ensured, daily working hours should be shortened, a base salary should be implemented, social events should be organized among teachers, contracts should be protective of teachers, awareness should be created in the society regarding the respectability of the teaching profession, help should be sought from an expert in psychological problems, and inspections of schools should be carried out without notice and strictly. This study; It is important to obtain data directly from the source, to reveal problems and to suggest solutions to these problems. In this context, it is thought that the research will play a role in revealing and solving problems, can guide future research and contribute to closing the gaps in the relevant field in the literature.