Drenaj parametrelerindeki değişimin proje maliyetine etkisi
The Effect of variation in drainage parameters on project costs
- Tez No: 104458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DRENAJ PARAMETRELERÎNDEKÎ DEĞİŞİMİN PROJE MALİYETİNE ETKİSİ Kader BULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet ÖZTÜRK Bu çalışmada, drenaj projelerinin hazırlanmasında kullanılan sulama suyu kalitesi, su uygulama randımanı, toprak geçirgenliği, bitki etkili kök derinliği, sulama aralığı, eğim, uygulanan sulama suyu miktarı ve geçirimsiz tabaka derinliği parametrelerindeki farklılıkların proje unsurlarını ve proje maliyetini ne oranda etkilediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Ankara Ballıkuyumcu köyü drenaj projesi esas alınmış ve bu projeye ait parametrelerde farklılıklar oluşturularak yeni drenaj projeleri üretilmiştir. Bu projelere göre drenaj unsurlarındaki ve drenaj sistemi tesis maliyetindeki değişimler incelenmiştir. Çalışmada, dren çapmı en çok etkileyen parametre eğim, dren derinliğini etkileyen parametre su uygulama randımanı, dren aralığım en fazla etkileyen parametrelerin ise sulama aralığı ve toprak bünyesi olduğu belirlenmiştir. Bu unsurlardaki değişimlere bağlı olarak tesis maliyetini en fazla etkileyen parametreler ise geçirimsiz tabaka derinliği ve sulama aralığı olarak tesbit edilmiştir. 2001, 87 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Drenaj projesi, dren derinliği, dren aralığı, dren çapı, proje maliyeti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S. Thesis THE EFFECT OF VARIATION IN DRAINAGE PARAMETERS ON PROJECT COSTS Kader BULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK In this study, it is aimed to determine the effects of parameters which are used for preparing drainage projects, on projects criteria and costs. In the study irrigation water quality, water application efficiency, soil permeability, plant root depth, irrigation interval, slope of drains, amount of irrigation water and impermeable layer depth parameters taken into consideration. In the study the drainage project in Ballikuyumcu village in Ankara has been taken as the yardstick and new drainage projects have been produced through the differences in the parameters of this projects. The changes in the drainage components and the drainage system installation costs have accordingly been reviewed. The parameter affecting the drain diameter most is determined to be the slope of drain; and the parameter affecting the drain depth most is determined to be water application efficiency and the parameters affecting the spacing of drain most are determined to be irrigation interval and soil texture. Because of the these components, the parameters effecting the installation costs most are determined to be impermeable layer depth and irrigation interval. 2001, 87 pages KEY WORDS: Drainage project, drain depth, spacing of drain, diameter of drain, project cost.