Kalp seslerinin zaman ölçeklerinin değiştirilerek kalp hastalıklarının tanısında kullanılması
Diagnosis of cardiac disorders using time scale modification of phonocardiographic
- Tez No: 104476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALP SESLERİNİN ZAMAN ÖLÇEKLERİNİN DEĞİŞTİRİLEREK KALP HASTALIKLARININ TANISINDA KULLANILMASI Ayhan POL AT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: YrdDoç.Dr. Ziya TELATAR Bu çalışmada, ses sinyallerinin zaman ölçeklerinin değiştirilmesi yöntemi kullanılarak Fonokardiografi sinyalleri üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Fonokardiyografi sinyalleri gerek hızlandırılmak ve gerekse yavaşlatılmak sureti ile deneysel birtakım çalışmalar gerçekleştirilerek hekimlerin teşhis koymalarında yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Kalp arım hızının yüksek olduğu hastalıklarda bu sesler kulakla ayırt edilemeyecek derecede birbirine yakın ve karışmış hale gelebilirler. Dolayısıyla, sesleri ve ürurümleri tanımlamak ve birbirinden ayırmak yoğun bir eğitim sürecini gerektirmektedir. Bu nedenle Fonokardiyografi sinyalleri“Dalgaşekli Benzerliği Üstüste Bindirme ve Toplama”yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DIAGNOSIS OF CARDIAC DISORDERS USING TIME SCALE MODIFICATION OF PHONOCARDIOGRPfflC SIGNALS Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: AssistProfDr. Ziya TELATAR In this study, Phonocardiographic signals has been altered using the time-scale modification methods. Experimental studies has been carried out on Phonocardiographic signals, with both compressing and expanding. In this respect it is aimed to assist physicians for diagnosing cardiac disorders. At those cardiac disorders where heartbeats are fester, the sounds may become closer and confused such that they can not be distinguished. Consequently it needs a hard training to determine and distinguish the sounds. In this respect the heard sounds have been expanded based on different expanding factors using the“Waveform Similarity and Overlap-Add”(WSOLA) technique and on 20 different signals the studies have been carried on using a computer program prepared with Visual Basic. To evaluate the modified sounds, physicians were asked to answer a questionnaire and Mean Opinion Scores (MOS) of the sounds were calculated over their answers. It was seen from the MOS that when a physician listened to the sounds slowed down by a factor of 1.25 physician's capability in recognition and discrimination of dissimilarities due to a cardiac disorders might improve. It was concluded that the use of the modified heart sounds could facilitate the cardiac auscultation and augment the training of physicians on the subject. 2001, 79 pages KEY WORDS : Phonocardiography, Time Scale Modification, Waveform Similarity Overlap and Add, Evaluation Tests