Süt sığırlarında damızlık değerin tahmininde değişik yöntemlerin kullanımı
Application of different methods in the estimation of breeding values in dairy cattle
- Tez No: 27832
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Siyah-Alaca sığır sürüsünde 1975-1991 yılları arasında tutulan kayıtlardan, 13 boğa ve bunların 131 dişi dölüne ait 322 laktasyon süt verimi kullanılmıştır. Çalışmada bu bilgiler kullanılarak, farklı metödlarla (Sürü Arkadaşlarını Karşılaştırma, Çağdaşları Karşılaştırma ve En iyi Doğrusal Yansız Tahmin Metodları) erkeklerin ve dişilerin damızlık değer ler i (DD) ile dişilerin Gerçek Verim Kabiliyetleri (GVK) tahmin edilmiştir. Ayrıca sürüde 1981-1989 yılları arasındaki genetik yönelim de hesaplanmıştır.ii Farklı metodlar la tahmin edilen DD'leri arasındaki korelasyonlar erkekler için 0.852-0.993, dişiler için 0.756- 1.000; bunların sıralama değerleri arasındaki ilişkiler de yine aynı sıra ile 0.84İ-0.989, 0.744-0.999 arasında bulunmuştur. Akrabalığın dahil edildiği, Tekrarlanan Verimlerle Birlikte Akrabalığın Kul 1 anı 1 ması (EDYTA1 ), İlk Laktasyon Verimine Akrabalığın Dahil Edi lmesi (EDYTA2), metodlar ile diğer metodlar arasındaki ilişkiler görece düşük bulunurken, dişilerin DD'leri ile GVK' leri arasındaki korelasyon da 0.772-0.992 arasında tahmin edi İmiştir. Korelasyon katsayılarına dayanılarak, farklı metodlarm mukayesesi yapılmış ve metodlar arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Bununla beraber, eldeki tüm verilerin değerlendirilmesine ve daha detaylı sonuçlar elde etmeye olanak sağlayan EDYTA1 metodunun kullanımı önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Damızlık Değeri, Aktarım Kabiliyeti, Sürü Arkadaşlarını Karşılaştırma, Çağdaşları Karşılaştırma, En İyi Doğrusal Yansız Tahmin, Akrabalık Matrisi, Gerçek Verim Kabiliyeti, Genetik Yönelim
Özet (Çeviri)
As research material, 322 lactation milk yields recorded between 1975 and 1991 from 131 daughter cows of 13 sires of the black and white dairy herd in the. Ankara Sugar Factory Farm were evaluated. In this study, breeding values of sires and dams have been estimated with different methods (Herdmate Comparison, Contemporary Comparison, Best Linear Unbiased Predict ion (BLUP) Methods), as well as the real producing ability of dams. Also, the genetic trend of the herd was found for the years between 1981 and 1989. The correlations among breeding values estimated through different methods were found to be 0. 852-0. 993, 0. 756- 1. 000 for sires and dams respectively, and rank correlations among them, in the same order, were estimated 0.841-0.989, 0.744-0.999.IV Although the relations between methods (BLUPR1, BLUPR2) considered relationship and the other methods were low, correlations between breeding values and real producing ability of dams were calculated 0.772-0.992. The comparison of methods based on the correlation coefficients showed that the methods were not significantly different. But, it was suggested to prefer BLUPRi since this method used the »hole data and gave more detailed results. Key Words : Breeding value, Transmitting ability, Herdmate comparison, Contemporary comparison, Best linear unbiased prediction, Relationship matrix, Real producing ability, Genetic trend