Sorbitol ksilitol'ün sıvı kromatografisi ile tayini için yöntem geliştirilmesi
Improving method for determination of sorbitol and xylitol with liquid chromatography
- Tez No: 104480
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SORBITOL VE KSILITOL'ÜN SIVI KROMATOGRAFİSİ ÎLE TAYİNİ İÇİN YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ AydmATİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim iteli Danışman: Prof. Dr. Nevzat ARTIK Bu çalışmada şeker alkollerden sorbitol ve ksilitolün yüksek basınçlı sıvı kromatografisinde tayinleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada mobil faz olarak asetonhril- su (60:40 v/v) karışımı kullanılmıştır. Numune olarak sakız örnekleri kullanılmıştır. Herbir sakız örneğine yedi ayrı ekstraksiyon işlemi uygulanmıştır. Sakız örnekleri ilk olarak %70, %50, %30 ve %20 etil alkol-su karışımında, ikinci olarak 25°C, 50°C ve 80°C sabit sıcaklıklarda çift destile su ile ekstrakte edildikten sonra sm kromatografik analize tabi tutulmuştur. Sorbitol ve ksilitol; kromatografik sistemde UV dedektöre cevap verebilmeleri için fenilizosyanatla türevlendirilmişlerdir. Kromatografik tayin 1 mL/dak hız, 240 nm dalga boyu, 2S°C ve 45°C kolon sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, şeker alkollerin oda sıcaklığında çift destile suyla daha iyi ekstrakte edildiklerini göstermiştir. 2001, 50 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sorbitol, Ksilitol, HPLC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IMPROVING METHOD FOR DETERMINATION OF SORBITOL AND XYLITOL WITH LIQUID CHROMATOGRAPHY Aydın ATİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Nevzat ARTİK In this study, sugar alcohols which are sorbitol and xylitol were determined with high performance liquid chromatography in chewing gum samples. Acetonitrile-water (60:40 v/v) mixture was used as mobile-phase. Two types of extraction were performed for chewing gum samples. First extraction were depended on the solvent mixtures, in that procedure, 70:30, 50:50, 30:70 and 20:80 ethanol-water mixtures were used for excraction at room temperature. In the second extraction were depended on the temperature. In that procedure, extraction were performed in doubly distilled water at 25°C, 50°C and 80°C. Sorbitol and xylitol were derivatized with phenylisocyanate in order for them to response UV dedectör in chromatographic system. Chromatographic determinations were performed in 1 mL/min rate, 240 nm wavelength, column temperatures of 25°C and 45°C. Experimental data showed that sugar alcohols were best extracted at room temperature in doubly distilled water. 2001, 50 pages Key Words : Sorbitol, Xylitol, HPLC