Düşük kalorili dondurma üretimi üzerine araştırmalar
Investigation on the low calorie ice cream production
  1. Tez No: 104487
  2. Yazar: VİLDAN AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK KALORİLİ DONDURMA ÜRETİMİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR VİLDANAYKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Emel SEZGİN Bu çalışmada şeker ve yağın çekilmesi suretiyle Düşük kalorili (Diet)dondurma üretimi gerçekleştirilmiştir. Biri kontrol ( K) miksi olmak üzere üç ayn formül denenmiştir. Kontrol ( K ) örneği % 4.55 yağ ve % 1 7.4 sakaroz içeren standart yarım yağlı dondurmadır. İkinci formülasyonda ( A örneği) yağ % 1.6' ya düşürülmüş, sakaroz ilave edilmemiştir. Üçüncü formülasyonda ise(B örneği) yağ ve sakaroz hiç eklenmeden üretim yapılmıştır. A ve B örneklerinde yağ ve sakaroz özelliklerinde olan ve bunların fonksiyonel özelliklerini yerine getiren katkılar kullanılmıştır. Tüm denemeler iki tekerrülü olarak yapılmıştır. Üretilen dondurmalarda pH, yağ, toplam kurumadde, hacim artışı, ilk damlama süresi, erime oranı ve şekil muhafazası gibi değerler tespit edilmiştir. Aynca duyusal özellikler de belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre K,A ve B formülasyonlannda pH, yağ, hacim artışı, ilk damlama süresi, şekil muhafazası ve tat-koku gibi testlerdeki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmuştur(p< 0.05). Sonuçta sakaroz içermeyen ve % 1.6 yağlı A örneğinin duyusal ve ürün kalitesi yönünden en iyi sonuçlan verdiği belirlenmiştir. 2001, 63 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Dondurma, diyet, düşük kalorili
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATIONS ON THE LOW CALORIE ICE CREAM PRODUCTION VİLDANAYKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Prof. Dr. Emel SEZGÎN In this research, the production of low calorie ice cream is realized by the elemination of sugar and fat. Three kinds of formulation were tried. In the first trial (K), it is the ice cream that has sugar and half fat. In the second trial(A), the sugar was completely eleminated and fat was adjusted as 1.6%. In the third trial(B), fat and sugar were completely removed. In A and B trials, food addetives which have functional properties similar to that of fat and sugar were used. PH valoe, fat, total solid, overrun, first drip period, melting rate, shape factor determination and organoleptics] evaluation were carried outin all ice cream samples. Significant differences were found( p< 0.05) between the results of pH, fat, overrun, first drip period, shape factor and flavor-odour scores of the K,A and the B trials. As a result, A formula with 1.6 % fat was preferred as the best from the view of organoleptical and other quality criteria stand point. 2001, 63 pages KEY WORDS: Ice Cream, diet, low calorie