Düşük kalorili dondurma üretiminde doğal tatlandırıcı olarak stevya ekstraktı kullanımının ürünün kalite kriterleri üzerine etkisi
Effect of using stevia extract as natural sweetener during production of ice cream with low calorie on quality criteria of product
- Tez No: 387242
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada; bitkisel kaynaklı ve doğal tatlandırıcı stevya bitkisinin (Stevia rebaudiana bertoni) düşük kalorili dondurmanın kalite kriterleri üzerine etkisi incelenmiştir. Tatlandırıcı olarak sakkaroz, stevya, aspartam ve aspartam+asesülfam-K ilave edilerek 4 çeşit dondurma üretilmiştir. Araştırmada, deneyler 3 tekerrür halinde gerçekleştirilmiştir. Dondurma örnekleri -18o C'de 6 ay süresince depolanmıştır. Örneklerin 180 günlük depolama süresince 1., 30., 60., 90., 120., 150. ve 180. günlerinde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; the effect of a plant-derived, natural sweetener stevia on quality characteristics of low calorie ice cream was studied. Four different types of ice cream were produced by the addition of different sweeteners sucrose, stevia, aspartame and the mixture of aspartame + acesulfame-K. Experiments were done three times in research. The ice cream samples were stored for 6 months at – 18 o C. Physical, chemical, microbiological and sensory properties of samples were investigated on 1st, 30th, 60th, 90th, 120th, 150th and 180th days of storage period and the results obtained were evaluated.