Tek köklü dişlere uygulanan pivolarda değişik kesim şekillerinin tutuculuk yönünden incelenmesi
- Tez No: 10449
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN BAYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
46 ÖZET 8elişen endodontik tedavi yöntemleri, kanal tedavilerinin başarı oranını artırmaktadır. Ancak iyi bir endodontik tedavi görmüş bir dişin prognozu, üzerine yapılacak onarımın başarısına bağlıdır. Endodontik tedavi gören dişlerin onarımında temel amaçlar ise, mevcut diş dokusunun kuvvetlendirilmesi vs kayıp diş dokusunun giderilmesidir. Endodontik tedavi görmüş, fazla kuron harabiyeti olan bu dişler genellikle millerle desteklenmektedir. Bu invitro çalışmada, toplam 90 adet üst santral, kanin ve alt kanın dişleri kullanılmıştır. Bu dişler üzerine, fonksiyonel kuvvetler karşısında, diş yapısının bütünlüğünü tehlikeye sokmayacak şekilde, kare, oval kaideli döküm miller veya hazır miller ile Dawis tipi restorasyonlar uygulanmış ve bu millerin yapılan onarımın tutuculuğundaki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yapılan restorasyonlara, Alwetron test makinasında dakikada 5 mm. hızla, santral dişleri için yatay düzlemle 130°, kanin dişler için ise yatay düzlemle 145° İlk açı yapacak şekilde kuvvet uygulanmıştır. Elde edilen değerler, istatistik! olarak incelenmiş ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. uygulanan kuvvetler karşısında, en dirençli grup, oval kaideli milli restorasyonlar olmuştur. 2. Kare kaideli milli restorasyonlar, kuvvetler karşısında en az direnç gösteren gruptur. Bu yüzden diş kesiminde keskin açı vs kenar oluşturmamak gerekir. 3. Mil boyu arttıkça, milli restorasyonun tutuculuğu da artmaktadır. 4. Oval kaideli mil veya hazır mil uygulanmış restoras yonların tek diş onarımlarında, kullanılabilecekleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
47 SüMMA8¥ Das to progress In endodontic treatment p-Gc&aur® success In root treatments has been Increased. But the prognose of s well treated teeth Is up on the degree of success in restoration. The major purpose in sndodontlcally treated tooth is to fortify the teeth structure and to compensate for the loses of tooth structure. The ones treated before and having large crown defects are usually supported by posts. Here in this in vitro study a total of 90 upper central, canine and lower canine tooth were worked. To these, with square or ovaıîy based posts, Dawis type of restorations are applied so to avard from risk of destruction of etirity of tooth as a result of the unavoidable functional forces. As a consequence profits of usage of posts in degree of prosperity of the restoration are examined. For this aim with Alwetron Test Machine some tests were made. By the machine forces are applied at an angle of 130° and 145° for the central and canine tooth respectively at rate of 5 mm per minutes. Consequently, the dates are analysed statistically and the results are below : 1. The most resistant group to the forces that were used was the ovaily posts. 2. Square based posts were the less resistant group. Due to this result, s think that preparations should be done with out any undercut and with-out any sharp angle. 3. The increase of the lenght of the posts, increase the posts retention. 4. Ovaily posts and prefabricated posts can be used in single tooth restorations.