Farklı post sistemlerinin retreatment sonrası tekrarlayan postrestorasyonlarının kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of resistance of repetitive post restorations after retreatment of different post systems
- Tez No: 816391
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MADEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Kök kanal tedavisi sonrası ilk defa uygulanan ve kök kanalından uzaklaştırılarak yeniden uygulanan fiber postların kırılma dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntemler: Çalışmada çekilmiş, tek köklü, tek kanallı 54 adet kronu uzaklaştırılmış insan alt premolar dişi kullanıldı. Dişlere kök kanal tedavisi uygulandıktan sonra kök kanallarına fiber postlar yerleştirildi. Dişler 2 ana gruba ayrılarak Grup 1'e 1 numaralı cam fiber post, Grup 2'ye 2 numaralı kuartz fiber post yerleştirildi ve kuronal korlar yapıldı. Tüm dişler termal siklus ile yaşlandırıldı. Daha sonra uygulanan kuronal korlar ve fiber postlar uzaklaştırıldı. Kök kanallarındaki guta perkalar da çıkarılarak kök kanalları tekrar dolduruldu. Dişler üçer alt gruba ayrıldı. Grup 1a ve grup 2a'daki dişlere herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 1b'ye 2 numaralı cam fiber post, grup 1c'ye 3 numaralı cam fiber post, grup 2b'ye 3 numaralı kuartz fiber post, grup 2c'ye 4 numaralı kuartz fiber post uygulandı ve tekrar kuronal korlar yapıldı. Daha sonra dişlere universal test cihazında kuvvet uygulanarak kırılma dayanımı değerleri tespit edildi ve dişlerde oluşan kırık tipleri incelendi. Verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanıldı. Bulgular: Elde edilen sonuçların istatistiksel değerlendirmesi sonucunda grupların kırılma dayanımı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0,05). Tüm gruplarda restore edilebilir kırık tipinin fazla olduğu tespit edildi. Sonuçlar: Bu çalışmanın sınırları dahilinde, ilk defa uygulanan ve kök kanalından uzaklaştırılarak yeniden uygulanan farklı tür fiber post sistemlerinin kırılma dayanımları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Yeniden uygulanan farklı çaplarda fiber post sistemlerinin kırılma dayanımları arasında da anlamlı bir farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To aim the fracture strength of fiber posts applied for the first time after root canal treatment and re-applied after removal from the root canal. Methods: 54 extracted, single-rooted, single-canal human mandibular premolars crowns were removed and used in the study. Teeth were endodontically treated and fiber posts were cemented in all groups. Teeth were divided into 2 main groups. Glass fiber post size 1 was placed in Group 1, quartz fiber post size 2 was placed in Group 2. All specimens were restored with a composite core material and subjected to thermocycling. Then, the coronal cores and the fiber posts were removed. The gutta-perchas in the root canals were also removed and the root canals were filled again. Teeth were divided into three subgroups. The teeth in group 1a and group 2a were not processed. Glass fiber post size 2 was placed in group 1b, glass fiber post size 3 in group 1c, quartz fiber post size 3 in group 2b, quartz fiber size 4 post in group 2c. All specimens were restored with a composite core material. For all groups, fracture resistance (N) value was measured and recorded using a universal testing machine. The types of fractures in the teeth were examined. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used for statistical analysis of the data. Results: When the results of the statistical data were examined, no statistically significant difference was found between the fracture resistance values of the groups (p>0.05). Repairable fracture type was high in all groups. Conclusions: Within the limits of this study, no significant difference was found between the fracture resistance of different types of fiber post systems applied for the first time and re-applied away from the root canal. No significant difference was found between the fracture resistance of fiber post systems with different diameters applied again.