Anaokullarına devam eden çocukların ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin çocuk oyun ve oyuncakları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
A Research on the parents and the teachers of the children attending kindergardens about the play and playing materials
- Tez No: 104496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada anaokullanna devam eden çocukların ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuk oyun ve oyuncaktan hakkındaki görüşlerini belirlenmesi ve bazı değişkenlerin ebeveynlerin ve öğretmenlerin görüşlerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çocukların oyun ve oyuncaklar konusunda etkili olan 272 ebeveyn (anne ya da babadan biri) ile 56 öğretmen araştırmaya dahil edilmiştir. Ebeveynlere“Ebeveynlerin Çocuk Oyun ve Oyuncakları Hakkındaki Görüşleri Anketi ”ve öğretmenlere“öğretmenlerin Çocuk Oyun ve Oyuncakları Hakkındaki Görüşleri Anketi ”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin yüzde dağılımları ve khi-kare yönetimiyle analizleri yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucundaçocukların genellikle oynamayı tercih ettikleri oyuncakların; çocukların cinsiyetlerine, kendilerine ait odaların bulunup bulunmamasına, ebeveynlerin öğrenim düzeylerine ve mesleklerine göre değiştiği saptanmıştır. Ebeveynlerin çocuklarının oyun arkadaşlarını seçmelerine izin verdiklerini,onlann oyunlarım bazen yarım bıraktırdıklarını, çocuklarının ilk olarak 3-4 aydan önce herhangi bir oyuncakla karşılaşmalarının gerektiğim ve ebeveynlerin oyuncaklarına oyuncak sata alırken birlikte (anne+baba+çocuk) karar vermeleri gerektiği,oyuncak satın alırken çocukların gelişim düzeyini, yaşmı ve ilgisini göz önünde bulundurduktan, oyuncağın çocuğun ulaşabileceği bir yerde olması gerektiğine ilişkin düşüncelerinin ebeveynlerin öğrenim düzeylerine göre değiştiği bulunmuştur. öğretmenlerin programda en çok serbest oyuna zaman ayırdıkları, fiziksel oyunun en çok fiziksel gelişimi, yapı-inşa ve keşfedici oyunun en çok bilişsel gelişimi,sosyal ve kurallı oyunun en çok sosyal gelişimi ve hayali oyunun en çok duygusal gelişimi desteklediği bulunmuştur, öğretmen %57,1 'inin çocuklarının oyunlarına bazen müdahale ettiklerini, anaokuluna oyuncağa ihtiyaç duydukları için oyuncak satın aldıklarım (%41,l),oyuncak satın alırken öğretmenlerin yöneticilerle birlikte karar verdiklerini (%67,9),oyuncağın en önemli görevinin çocuğun gelişiminde rol oynayan bir araç olduğu (%82,1) belirtirken, anaokullarmda %94,6 oranındaki öğretmenlerin sınıflarında kullanmak amacıyla oyuncak yaptıkları tespit edilmiştir. Çocuğun gelişiminde oyunun önemli olmasının ve çocukların oyunlarını keşfetme,öğrenme,kendisini ifade etme biçimi olarak tammlamalanmn,oyuncağm oyun için önemli olmasının ve genellikle satın İialınan oyuncak türlerinin evcilik ve küçük kasları geliştirici oyuncaklar olmasının öğretmen ve ebeveynlere göre değiştiği bulgular arasındadır. ANAHTAR KELİMELER:Oyun, oyuncaklar, anaokulu, ebeveynlerin ve öğretmenlerin görüşleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of the parents and teachers of childrenattending the kindergartens, child-play and toys, and to investigate the effects of some variables on the opinions of parents and teachers. Among the ones who have influence on the childrens' plays and play materials, 272 parents, only one among the parents either the mother or the father, and 56 teachers were included in the research as participants. The parents were given the questionnaire on“The Parents' Wiews on Child-Games And Playing-Materials or Toys' and the teachers were given the questionnaire on 'The Teachers Wiews on Child-Games ivAnd Playing-Materials or Toys'. The percentual results of the obtained data were analysed by Chi-Square Method. According to the results of the data evaluation, it has been observed that the toys or the playing materials, which the children prefer to play with, vary along with the gender of the children and with the fact if the children have their own playing rooms and with the educational level of their parents and of their proffessions. It has also been determined that according to the educational level of the parents, the parents' wiew are different on various activities with such observation that if the parents allow their children to choose their own play-mates, and that the parents oblige their children to cease their games before its mature- end, and that the parents, both mother and father, and the child sould decide uaniomously by purchasing toys to their children and that the parent regard the development level and the ages and interests of their children, and that the toys and the playing materials should be kept at a place within the reach of the children. It has been obseved that the teachers allow most of the time to the natural games without restrictions and that the physical and the games with the building materials or the games which require discovery enhance the innovative knownledge of the children and the games with some social rules contribute the social behaviour of the children and the games with imaginative attractions support the emotional development of the children. The results also show that %57,1 of the teachers interfere sometimes to the games of the children, and they buy some toys for the kindergarden because of the need of the toys for the kindergarden (41,1%), and %67,9 of the teachers take a ananimious decision with the directors while buying some toys, and %82,1 of the teachers expressed their wiews v %C. VüKSEltÖ?^ :”...--. >-"that the most important function of the toys is being a tool, which plays an important role on the child-development and %94,6 of the teachers make toys for the purpose of using them in the class-room.