Elektroaktif alkenlerin elektrokimyasal reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the electrochemical reactions of the electroactive olefins
- Tez No: 104506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET ELEKTROAKTİF ALKENLERİN ELEKTROKİMYASAL REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ M. Gazali TÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa GÜLLÜ Bu çalışmada dibütil maleat, dimetil fumarat, benzalasetofenon ve metil sinnamatın butil bromür, asetanhidrit ve diklormetan reaktifleri ile aşman alüminyum anot varlığında elektrokimyasal alkilleme, açilleme ve halkalaşma reaksiyonlan incelenmiştir. Elektrolizler N,N-dimetilformamit, tetraetilamonyum bromür çözücü-elektrolit sisteminde, sabit akımda, oda sıcaklığında ve azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Ürünlerin saflaştırılması kolon kromotografisi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen halkalaşma, alkilleme ve açilleme ürünlerinin yapılan !H NMR, İR ve GC-MS yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. 2001, 52 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Elektrokimyasal indirgenme, alkilleme açilleme, halkalaşma, aşman anot.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE ELECTROCHEMICAL REACTIONS OF THE ELECTROACTTVE OLEFINS M. Gazali TÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa GÜLLÜ In this study, electrochemical alkylation, acylation and cyclisation reactions of dibutyl maleate, dimethyl fumarate, benzalacetophenone and methyl cinnamate has been investigated with reagents such as butyl bromide, acetic anhydride and dichloromethane, in the presence of a sacrificial anode. The electrolyses were carried out in the N,N-dimethylformamide tetraethylammonium bromide solvent-electrolyte system at constant current, at room temperature and under nitrogen atmosphere. The purification and separation of the reaction products have been realized by column chromatography. The structures of the products obtained at the end of the reactions were determined by the help of 'HNMR,IRandMS. 2001, 52 pages KEY WORDS: Electrochemical reduction, alkylation, acylation, cyclisation, sacrificial anode.