Bazı iyonların iletken polimer elektrotlarla voltametrik sıyırma analiz imkanlarının araştırılması
- Tez No: 33467
- Danışmanlar: PROF.DR. A. ERSİN KARAGÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada iletken polimerlerden poH-3-metiltiyofen ile modifîye edilmiş altın veya platin elektrotlarla bazı anyonik türlerin sıyırma voltametrik analizinin mümkün olup olmayacağı araştırılmıştır. Polimer filmleri kitle elektrolizi veya çevrimli voltametri ile büyütülmüş ve iyodürün derişik zemin elektrolit türlerinde ve pH'larda bu elektrot üzerindeki davranışı çevrimli voltametri ile incelendiğinde polimer elektrotla Na2S04 içerisinde elde edilen voltamogramların çıplak elektrottakine en yakın olduğu görülmüştür. Sıyırma voltametrik analizden önce filmin seçilen zemin elektrolit içinde sıyırma voltametrik koşullarda şartlandırılması gereği ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda anılan polimer elektrotla iyodürün 10 M kadar düşük derişiminin sıyırma analizinin mümkün olduğu gösterilmiş sıyırma analiz pik yükseklikleri üzerine film kalınlığının ve toplama süresinin etkileri incelenmiştir. Ferro/ferri siyanür redoks çiftleriyle antimon (IH) (Sb033-) iyonunun voltametrik sıyırma analiz imkanları araştırılmış antimon (IH) anılan elektrotta elektroaktif olmadığı, ferro/ferri siyanürün ise elektroaktif olmasına rağmen polimer filme katılmadığı ve böylece sıyırma öncesinde elektrotta toplamanın mümkün olmadığı görülmüştür. Polimer elektrodun film özelliklerinin (kalınlık ve morfoloji) sonuçlar üzerinde çok etkili olduğu, ancak bu özelliklerin kontrolünün pratikte çok kolay olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study possibility of voltammetric stripping analysis of some anionic species on gold or platinum electrodes modified with poly(3-methylthiophene) polymers was investigated. Polymer films were grown either by bulk electrolysis or cyclic voltammetry. Behaviour of iodide on this electrodes were investigated by cyclic voltammetry, it was shown that voltammograms obtained in Na2S04 was similar to those that obtained on naked electrodes. It appeared that polymer films were to be conditioned under the conditions employed for stripping analyses prior to the analysis itself. In this study, it was shown that voltammetric stripping analysis of iodide down to 10 M, was possible with the said polymer electrode, and the effect on the voltammetric peaks of film thickness and deposition period was studied. The feasibilty of voltammetric analysis of the redox couple ferrous/ferric cyanide and antimony (HI) (Sb03 ) anions was also sought for and it appeared that antimony (m) was not electroactive on the polymer electrode. It was also seen that although the ferrous/ferric couple was electroactive, its deposition on/into the polymer film and thus its voltammetric analysis was not possible. It is discussed that the features of polymer films (e.g. film thickness and morphology) was very effective on the results and the control of these features is not an easy task in practice.