Sulu çözeltilerde alüminyum yüzeyinde elektrokimyasal olarak oluşturulan oksit tabakalarının incelenmesi
The Investigation of the electrochemically formed oxide layers on the aluminium surface in aqueous solutions
  1. Tez No: 6699
  2. Yazar: REZZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULU ÇÖZELTİLERDE ALÜMİNYUM YÜZEYİNDE ELEKTRO - KİMYASAL OLARAK OLUŞTURULAN OKSİT TABAKALARININ İNCELENMESİ Rezzan AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Saadet ÜNERİ 1989, Sayfa : 78 Jüri : Prof.Dr. Saadet ÜNERİ Prof.Dr. Melike KABASAKALOÖLU Prof.Dr. Mustafa DORUK Bu çalışmada, %99,997'lik çok saf alüminyum ve %99,68flik alüminyum kullanılarak düşük potansiyellerde alüminyum yüzeyinde elektrokimyasal olarak oluşturulan anodik oksit filimlerinin yapısı dönüşümlü voltametri tekniği ile elde edilen akım-potansiyel eğrileri yardımı ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Elektrolit çözeltisi olarak.gözenekli filim oluşturan EUSO^, H^PO^ ve H2C20^ ile engel filimi oluşturan asetik, tartarik ve sitrik asit, potasyum sitrat, potasyum sodyum tartarat, borik asit ve borik asit + borat karışımı kullanılmıştır. Saf alüminyum ile -1,2, -1,7, +4 ile +6 V arası, %99.68'lik alüminyum ile -0,8, +1,3, +2,5 ve yaklaşık 4-4 ile +-6 V arasında karakteristik potansiyeller gözlenmiştir. Akım-IV potansiyel eğrilerinin gidişinden oluşan filimin gözenek li filim veya engel filimi olduğuna karar verilebilmekte dir. Nötür çözeltiler içinde düşük potansiyellerde alü minyumun aktif çözünmesi ile ilgili pikler bulunmuştur. Potansiyelin düşürülmesi ile elde edilen geri dönüş eğ rilerinde filimin kalınlaşması ile akımlar küçülmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Alüminyum, alüminyum oksit, engel filimi, gözenekli filim, dönüşümlü voltametri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE INVESTIGATION OF THE ELECTROCHEMICALLY FORMED OXIDE LAYERS ON THE ALUMINIUM SURFACE IN AQUEOUS SOLUTIONS Rezzan AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Saadet ÜNERÎ 1989, Page : 78 Jury : prof. Dr. Saadet ÜNERİ Prqf. Dr. Melike KABASAKALOSLU Prof, Dr. Mustafa DORUK In this study the structures of the electro - chemically formed anodic oxide films upon the highly pure (99.9 9 7% and relatively pure (99,68%.) aluminium ware enlightened using cyclic voltametric method. The electro lytes used in this st.u-dy were those porous film forming H2S0)4, HgPOn and oxalic acid and those barrier film forming acetic, tartaric, citric and boric acids, boric acid+borate mixture, potassium citrate and potassium sodium tartarate. With highly pure aluminium electrode (9 9.997%) the potential where the anodic current began to increase was found to be -1.2 or -1.7 V and there was also observed a change in the slope of the curve between 4 and 6 V depending upon the electrolyte. On the other hand the relatively pure aluminium electrolyte the potential where the anodic current began to rise found to be -0.8 V 4-1.3 of +2. 5 V. again with a change in slope of the curveVI between 4- and 6 y depending upon the type of the electrolyte used. It is possible from the current- potential curves to decide whether the film formed, is of barrier or porous type. In neutral solutions there were observed peaks of low potentials corrosponding to the active dissolution of aluminium. The current was found to decrease in the reverse scan curve due to the thickening of the film. KEY WORDS : Aluminium, aluminium oxide, barrier film, porous film, cyclic voltametry.