Bünyan İlçesinde el dokumacılığı halıcılığa yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of handwoven carpet producing farms in Bünyan district
  1. Tez No: 104517
  2. Yazar: ERENGÜL TOPAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÜNYAN İLÇESİNDE EL DOKUMACILIĞI HALICILIĞA YER VEREN TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ Erengül TOPAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ ' Bu araştırma ile araştırma bölgesi olan Bünyan ilçesinde el halıcılığı yapan tanm işletmelerinde.el halıcılığının tarımsal gelire ve işgücüne katkısı araştırılmıştır. incelenen işletmelerde ortalama toplam gelir 3.438.418.818 TL. bulunmuştur. Halıcılıktan sağlanan gelir ise işletmeler ortalamasına göre 845.831.643 TL'dir. Halıcılıktan sağlanan gelirin toplam gelir içerisindeki payı % 24,60 'tır. Tarımsal gelirin toplam gelir içerisindeki payı ise % 63,36 'dır. Toplam gelir içerisindeki % 12,04 İük oran ise diğer tanm dışı sağlanan gelirdir. Halıcılığın işgücüne katkısı ise tüm işletmeler ortalamasına göre % 41 'dir. İncelenen işletmelerde ortalama işletme arazisi 248,38 dekardır. Tarla arazisinin toplam arazi içerisindeki payı % 99,63 'dür. Tarla arazisinin % 8,97 *si sulu tarla arazisi,% 91,03 'ü ise kuru tanm arazisidir.Ortalama nüfusun 7,63 olarak tespit edildiği araştırmada nüfusun % 48,10 'unu erkek,% 51,90 'ını da kadınlar oluşturmaktadır. 6 yaş üzeri nüfusun % 85,46 'sı okur-yazardır. Mevcut aile işgücü miktarı 5,28 E.İ.B 'dir. İşletme başına düşen traktör sayısı 0,68 'dir. İncelenen işletmeler ortalamasında mevcut duruma göre bulunan brüt kar 3.985.628.925 TL 'dir. İşletmeler ortalamasına göre rantabilite oranı ise 12,70 bulunmuştur. 2001, 69 sayfa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ECONOMİC ANALYSIS OF HANDWOVEN CARPET PRODUCING FARMS IN BÜNYAN DÎSTRİCT Erengül TOPAÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisee Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ In this research, it has been studied how the farms dealing with handmade (handwoven) carpets affect the agricultural income and man labour in Biinyan,country. The average total income of the farms is to be found 3.438.418.818 TL. According to the average income of the farms,the income of the handmade (handwoven) carpets is 845.831.643 TL. The share of the income of the handmade (handwoven) carpets within the total income is 24,60 %. The percentage of agricultural income within the total income is 63,36 %. 12,04 % of the total income belongs to nonagricultural income. The contribution of carpeting to man labour is 41 % as the average off all of the farms. IllThe average farm land is 248,38 decares in studied farms. The percentage of the agricultural land in total area is 99,63 % and 8,97 % of this value is irrigated area while 91,03 % is non-irrigated area. The average family population is determined as 7,63 and 48,10 % of this value is male.while 5 1,90 is female. In this population the percentage of the literate above the age of 6 is 85,46%. The present amount of family labour is 5,28 E.İ.B. and the number of the tractors per farms is 0,68. In the examined farms,the present agricultural income is 3.985.628.925 TL and the profitability ratio is 12,70. 2001,69 pages