Sütten kesim çağında besiye alınan akkaraman, ivesi x akkaraman melezi, Fi ve Gi erkek kuzuların besi ve karkas özellikleri
The Fattening performance and carcass characteristics of akkaraman and awassi x akkaraman crossbreed (F1 and Bı) ram lambsb
- Tez No: 104518
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜTTEN KESİM ÇAĞINDA BESİYE ALINAN AKKARAMAN, İVESİ X AKKARAMAN MELEZİ F, VE G, ERKEK KUZULARIN BESİ VE KARKAS ÖZELLİKLERİ Mustafa MAMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mehmet ERTUĞRUL Bu araştırmada 2.5 aylık yaşta sütten kesilmiş 10 baş Akkaraman, 8'er baş İvesi x Akkaraman melezi F,veG| tekiz erkek kuzu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yerköy Hayvancılık Araştırma EnstitUsil'nde besi gücü, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacı ile 56 gün süreyle entansif besiye alınmışlardır. Kuzulara ad- libitum olarak kesif yem, kaba yem olarak ise besi süresince 100 g/gün/baş iri kıyılmış kaliteli kuru yonca otu verilmiştir. Besi dönemi sonunda araştırma materyali kuzuların kesimi A.Ü.Z.F. Zootekni Bölümü kesimhanesinde yapılmıştır. Araştırma materyali kuzularda besi başı ve sonu canlı ağırlıkları ile ortalama günlük canlı ağırlık artışları sırasıyla Akkaraman'Iarda 25.31il.030 kg, 40.81il.390 kg, 277.7Ü0.400 g,F,'lerde 27.41il.290 kg, 42.99±1.390 kg, 278.3i5.450 g, G,'lerde ise 25.70il.750 kg, 39.78i2.240 kg, 251.4il3.900 g olarak belirlenmiştir. Akkaraman, F, veG, melezi kuzularda günlük yem tüketimi 1.614 kg, 1.520 kg ve 1.328 kg, I kg canlı ağırlık artışı için yem tüketimi ise 5.810 kg, 5.460 kg ve 5.280 kg olarak gerçekleşmiştir. Besi sonunda kesilen Akkaraman, F, ve G, kuzuların kesimhane ağırlığı 39.62il.440 kg, 41.97il.500 kg ve 38.3Ü2.200 kg, sıcak karkas ağırlığı 19.75i0.989 kg,21.33*0.989 kg ve 18.73il.320 kg, sıcak karkas randımanı %49.6Ii0.849, %50.70i0.682 ve %48.62±0.849, soğuk karkas randımanı %48.24i0.817, %49.25i0.723 ve %47.23i0.950, kuyruksuz soğuk karkas randımanı % 40.36i0.431, %41.28i0.639 ve %37.82i0.527 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE FATTENING PERFORMANCE and CARCASS CHARACTERISTICS OF AKKARAMAN AND AWASSI X AKKARAMAN CROSBREED (F, and B,) RAM LAMBS Mustafa MAMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Mehmet ERTU?RUL The aim of the study is to investigate post weaning fattening performance and carcass characteristics of Akkaraman and Awassi x Akkaraman crossbred (Fj and B,) ram Iambs which were taken fattening at the weaning age of 2.5 month. Animal material consisted of 10 lambs of Akkaraman, 8 lambs Awassi x Akkaraman crossbred (F, and B,) in groups which were provided by the Yerköy Animal Research Institute. The lambs were fed ad-libitnm with concentrate mix during the whole fattening period (56 days) and were given 100 g/day/lamb short chopped alfaalpha hay. The lambs were slaughtered at the end of the fattening period in the slaughterhouse of the Faculty of Agriculture, of Ankara University. At the beginning of the fattening period; live weights the of Akkaraman, F, and Bt lambs were 25.31Ü.030, 27.41il.290 and 25.70±1.750 kg, respectively. Final weights of the same groups were found to be 40.81il.390, 42.99il.390 and 39.78i2.240 kg respectively. The daily weight gains of Akkaraman, F, and B, lambs were 277.7il.400, 278.3±5.450 g and 257.4il3.900 g, respectively. The daily feed consumption and the feed conversion rates of the same groups were 1.614, 1.520, 1.328 kg; 5.810, 5.460 and 5.280 kg, respectively. At the end of the fattening period; slaughter weights were found 39.62il.440, 41.97il.500 and 39.3Ü2.200 kg in Akkaraman, Awassi x Akkaraman F, and B, groups, respectively. In the same groups, the hot carcass weights were determined 19.75i0.989, 21.33i0.989 and 18.73il.320 kg; the dressing percentage of hot and chilled carcass were found 49.61i0.849 %, 48.24i0.8 1 7 %; 50.70i0.682, 49.25i0.720 % and 48.62i0.849 %, 47.23i0.950 %, respectively. At the same time, the dressing percentage of chilled and tail docked carcass were determined 40.36±0.431 %, 41.28i0.639 % and 37.82i0.527 %, respectively.