Bir broiler entegrasyonu örneğinde verimliliği etkileyen unsurlar üzerine bir araştırma
A Case study on the factors effecting the productivity in a broiler entegration
  1. Tez No: 104532
  2. Yazar: FUNDA TUNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BlR BROÎLER ENTEGRASYONU ÖRNEĞİNDE VERİMLİLİĞİ ETKİLEYEN UNSURLAR ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Funda TUNÇER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Okan ELİBOL Bu araştırma, Bolu bölgesindeki bir broiler entegrasyonunda mevsim, bölge ve işletme kapasitesi gibi verimliliği etkileyen unsurların broiler performans ölçütlerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyali, merkezi Bolu ili Göynük ilçesinde olan bir entegre tavukçuluk şirketinin 1999-2000 yılları arasında geçen bir yıllık dönemde bağlantılı olduğu ticari broiler işletmelerinden elde edilen verilerden oluşmaktadır. Verimliliği etkileyen aktörlerden mevsim: 1. dönem Aralık, Ocak, Şubat; 2. dönem Mart, Nisan, Mayıs; 3. dönem Haziran, Temmuz, Ağustos; 4. dönem Eylül, Ekim, Kasım olarak 4 dönem halinde incelenmiştir. İşletme kapasitesi; işletmelerden 5.000 adet/ dönemden az olanlar (küçük), 5.001- 20.000 adet/ dönem kapasiteli olanlar (orta), 20.001 adet/dönem kapasiteden âzla olanlar (büyük) ölçekli olarak değerlendirilmiştir. Bölgeler ise Bolu Merkez, Göynük, Mudurnu, Taraklı, Geyve, Nallıhan, Pamukova, Gerede ve Sapanca ilçelerinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, verim indeksi bakımından en iyi bölgenin Geyve (246,07), en iyi mevsimin kış (231,62) ve en iyi işletme kapasitesinin büyük ölçekli işletmeler (238,29) olduğu tespit edilmiştir. 2001,47sayfe ANAHTAR KELİMELER : Broiler, entegrasyon, verimlilik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A CARE STUDY ON THE FACTORS EFFECTING THE PRODUCTIVITY IN A BROILER ENTEGRATION Funda TUNÇER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Asst. Prof. Dr. Okan ELÎBOL This study was conducted to search effect on broiler performance criteriones of factors effecting the productivity almost season, region and enterprise capacity in a broiler entegration in Bolu region. The material of the study was collected from data between 1999 and 2000 years providing from commercial broiler enterprises of an entegra chicken company in the Göynük administrative district in the Bolu province. The season which is one of the factors effecting the productivity was examined at four period; first period (December, January, February), second period (March, April, May), third period (June, July, August), fourth period (September, October, November). The enterprise capacity was examined at three period; small capacity for enterprises have less than 5.000 broiler/period, middle capacity for enterprises have between 5.001 and 20.000 broiler/period, big capacity for enterprises have more than 20.001 broiler/period. The regions were belonged from Bolu Center, Göynük, Mudurnu, Taraklı, Geyve, Nallıhan, Pamukova, Gerede and Sapanca. In conclusion, productivity indexes were highest in Geyve region (246,07), winter season (23 1,62) and in big capacity enterprises (238,29). 2001, 47 pages Key Words : Broiler, entegration, productivity