Sulama işletmelerinde bitki desenindeki değişimin su talebine etkisi
Effects on the water needs of crop pattern changing in the irrigation projects
- Tez No: 104533
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SULAMA İŞLETMELERİNDE BİTKİ DESENİNDEKİ DEĞİŞİMİN SU TALEBİNE ETKİSİ Murat ÇINAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Fazlı ÖZTÜRK Bu çalışmada DSİ V. Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 sulama işletmesinin 1989-1993 yılları arasındaki 5 yıllık süre içerisinde gerçekleşen bitki desenindeki değişimler ve bu değişimlerin belirlenen 4 bitki su ihtiyacı hesaplama yöntemi (Blaney-Criddle FAO, Blaney-Criddle SCS uyarlaması, Modifiye Penman ve Penman-Monteith) ile hesaplanan bitki su ihtiyaçlarına etkisi incelenmiştir. Ayrıca sulama işletmelerinin 1989-1993 yılları arasında sulamada kullandıkları su miktarları ile sulama modülleri karşılaştırılmıştır. Ele alınan 5 sulama işletmesinde de sulama oranlarının araştırma periyodu boyunca oldukça düşük seyrettiği tespit edilmiştir. Çiftçilerin planlamada önerilen desene uymaktan ziyade ekonomik şartlara göre daha çok kazanç elde edeceklerini düşündükleri bitkileri yetiştirmeye yönlendikleri belirlenmiştir. Ayrıca planlamada önerilen bitki deseni için bulunan sulama suyu ihtiyaçları ile bitki deseni ve bitki su ihtiyacı tahmin yöntemleri değiştiğinde bulunan sulama suyu ihtiyaçları arasında önemli farklılıklar bulunduğu gözlenmiştir. 2001, 152 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sulama, bitki deseni, bitki su tüketimi, sulama randımanı, sulama oranı, sulama modülü, sulama suyu ihtiyacı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS ON THE WATER NEEDS OF CROP PATTERN CHANGING IN THE IRRIGATION PROJECTS Murat ÇINAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK In this study, the changes between the materialized cropping pattern and tl calculation methods for the determined 4 crop water requirements of the! changes ( SCS Adaptation of Blaney-Criddle, Penman-Monteith, Modifie Penman and FAO Adaptation of Blaney-Criddle) and the effects ı calculated crop water requirements has been researched in the 5 irrigatk project of DSI V. Regional Directorate, for the period of 5 years, betwet the years 1989-1 993. In addition, the amount of water used for irrigation t irrigation exploitations between the years 1989-1993 was compared wii the irrigation module. The irrigation rate in the all aforesaid 5 irrigatk exploitations were determined as rather low level during the researchir period. It was determined that the farmers had tended to grow crop whic was thought to gain more profit according to economical conditions instea of obeying the crop pattern which was proposed by planning stage. 1 addition, important differences were found between the irrigation wat< requirement which was found for crop pattern proposed by planning and tr amount of water required for irrigation requirement when the crop patter together with the crop water requirement estimation methods were changed 2001, 152 p. KEY WORDS : Irrigation, cropping pattern, crop consumptive use < water, irrigation efficiency, irrigation rate, irrigation module, irrigatic water requirement.