6 şubat depremini yaşamış depremzede kadınlardaki deprem sonrası menstrual değişiklik ve kontrasepsiyon durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of post-earthquake menstrual changes and contracepti̇ve status in women affected by the february 6 earthquake
- Tez No: 875748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Deprem gibi afetlerin bireylerde bıraktığı olumsuz etkiler özellikli grup olan kadınlar ve kız çocukları üzerinde daha fazladır. Cinsiyete dayalı eşitsizlikler, sosyal beklentiler ve özel durumlara (menstruasyon, gebelik, emzirme vb.) bağlı olarak bu grup daha ciddi riskler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu risklerden biri de deprem nedeniyle yoğun stres maruziyetine bağlı menstrual siklus düzeninin etkilenmesidir. Kadınlarda menstrual döngü birçok faktörden etkilendiği gibi stresten de etkilenebilir ve döngüde bazı değişikliklere neden olabilir. Ayrıca deprem çiftlerin verdikleri kayıplara da bağlı olarak çocuk isteğinde değişikliklere neden olabilir. Deprem sonrası kaos durumlarında önceliklerin değişmesi ve erişim problemleri nedeniyle kontraseptif yöntemlere ulaşım zor olabilir. Bu da istenmeyen gebeliklere ve güvenli olmayan kürtajlara yol açar. Çalışmamızda deprem sonrası kadınların menstrual döngülerindeki değişiklikleri, depremin çocuk isteği ve kontrasepsiyon kullanımı üzerindeki etkisini görmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı-kesitsel bir araştırmadır. Çalışma 01.08.2023-01.02.2024 tarihleri arasında afet bölgesi ilan edilen 11 ildeki depremzede kadınlar üzerinden yürütülmüştür. Çalışmamıza katılmayı kabul eden 500 depremzede kadına, araştırmacılar tarafından hem yüz yüze görüşmeler yapılarak hem de anket formu linki paylaşımıyla web ortamında anket doldurtulmuştur. Anket formu, araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulmuştur. Toplamda 3 ayrı bölümün yer aldığı 59 sorudan oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde 10 sorudan oluşan sosyodemografik bilgiler bölümü, ikinci bölümünde 21 sorudan oluşan menstrual düzen soruları bölümü ve üçüncü bölümünde 28 sorudan oluşan kontrasepsiyonel durum soruları bölümü yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS versiyon 22 ve R 3.3.2 yazılımlarından yararlanılmıştır. Bulgular: Çalışmamız dahil edilme kriterlerine uyan 500 depremzede kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı kadınların yaş ortalaması 35,7±17,3 (min=18, max=66) olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların medeni durumları %81,4'ü (n=407) evli, %15,4'ü (n=77) bekar, %3,2'si (n=16) boşanmış/duldur. Eğitim düzeylerinde en yüksek oran %69 (n=345) ile lisans ve üstüdür. Araştırmamızda deprem bir stres faktörü olarak katılımcıların menstrual düzenlerinde değişikliklere neden olmuştur. (p=0,001) Deprem sonrası konteynerde yaşayan kadınlarda evde yaşayanlara göre adet düzen değişikliği görülme oranı daha fazla görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim : The negative impacts of disasters such as earthquakes are more significant on women and girls, who are considered a vulnerable group. This group faces more serious risks depending on gender-based inequalities, social expectations and special situations (menstruation, pregnancy, breastfeeding, etc.). One of these risks is the impact on the menstrual cycle due to the exposure to intense stress caused by the earthquake. The menstrual cycle in women is affected by many factors and can also be affected by stress and may cause some changes in the cycle. Also, the earthquake may cause changes in the couple's desire for children depending on the losses they have experienced. In post-earthquake chaos situations, access to contraceptive methods may be difficult due to changing priorities and access problems. This leads to unwanted pregnancies and unsafe abortions. Our study, we aimed to observe the changes in women's menstrual cycles after the earthquake, as well as the impact of the earthquake on the desire to have children and the use of contraception. Materials and Methods: Our research is a descriptive-cross-sectional study. The study was conducted on earthquake-affected women in 11 provinces declared as disaster areas between August 1, 2023 and February 1, 2024. The 500 earthquake survivors who agreed to participate in our study were interviewed face-to-face by researchers and also completed a survey online through a shared link to the survey form. The survey form was created by researchers by scanning the literature. It consists of a total of 59 questions divided into 3 sections. The first section includes 10 questions on sociodemographic information, the second section contains 21 questions on menstrual regulation, and the third section comprises 28 questions on contraceptive status. IBM SPSS version 22 and R 3.3.2 program was used to evaluate the data. Result: Our study was conducted with the participation of 500 earthquake survivors who met the inclusion criteria. The average age of the participants was calculated to be 35.7 ± 17.3 years (min = 18, max = 66). Marital status of the participants, 81.4% (n=407) were married, 15.4% (n=77) were single, and 3.2% (n=16) were divorced/widowed. The highest rate of educational levels was 69% (n=345) with undergraduate and higher. In our study, the earthquake, as a stress factor, caused changes in the menstrual patterns of the participants. (p=0,001) After the earthquake, women living in containers had a higher rate of menstrual changes than those living at home.