Yıldırımtepe-Gülocağı (Kaman-Kırşehir) demir yatağının maden jeolojisi
Mining geological investigation of the Yıldırımtepe-Gülocağı iron ore deposits, Kaman-Kırşehir
  1. Tez No: 104544
  2. Yazar: SIRMALI BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YILDIRIMTEPE-GÛLOCAĞI (KAMAN-KIRŞEHİR) DEMİR YATAĞININ MADEN JEOLOJİSİ Sırmalı BEKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Şükrü KOÇ Araştırma konusu yapılan demir ve manganlı demir cevherleşmeleri Orta Anadolu Masifinin temelini teşkil eden ve önceki çalışmalarda bildirildiği gibi yaşı Paleozoik olarak belirlenen metamorfitler içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanındaki Paleozoik yaşlı kayaçlar, altta mikrokristalin dolomitik kireçtaşı, üzerinde kuvarsitik şist ve en üstte de muskovitli kuvarsitlerden ibarettir. Bölgede Gülocağı ve Aşüımbel denilen mevkilerde iki ayrı cevherleşme bulunmaktadır. Gülocağı yöresindeki cevherleşmeler dolomitik kfrectaşlanmn, Aşıhmbel yöresindeki cevherleşmeler ise kuvarsitik şistlerin boşluklarına yerleşmiş hidrotermal oluşumlardır. Gülocağı cevherleşmesi parajenezi hematit, götit ve lepidokrositten ibaret olan bir demir cevherleşmesi olup, Aşıhmbel cevherleşmesinin parajenezinde ise hematit, götit, lepidokrositten oluşan demir mineralleri bulunmakta ve bunlara mangan minerallerinden piroluzit ve birnesit eşlik etmektedir. Gang mineralleri olarak daha çok kuvars ve çoğunluğu kalsit olan karbonatlara rastlanılmıştır. Her iki bölgeye ait maden minerallerinin yapı ve dokuya ilişkin özellikleri birbirine benzerdir. 2001, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Orta Anadolu Masifi, dolomitik kireçtaşı, kuvarsitik şist, muskovitli kuvarsit, götit, lepidokrosit, hematit i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MINING GEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE YILDIRIM TEPE- GÜLOCA?T (KAMAN-KIRŞEHtR) IRON ORE DEPOSITS Sırmalı BEKTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Şükrü KOÇ Iron and manganese ores, located in the Palaeozoic age metamorphics that is in the basis of the Middle Anatolian Massif. The Palaeozoic age rocks that is in the studied area, includes microcrystalin dolomitic limestone located at the bottom, quarzitic shale in the middle and muscovitic quarzite at the top. There exists two ores at Gülocağı and Aşüımbel in the studied area Ores in die Gülocağı region consists of dolomitic limestone and ores in Aşüımbel region consists of hydrothermal structures located in me holes of quarzitic Pangenesis of Gülocağı ore is an iron ore consisting of hematite, goethite and lepidochrosite. On the other hand, Paragenesis of Aşdımbel ore includes iron mines, made up of hematite, goethite and lepidochrosite, and pyrolusite, birnesitte associate with these iron mines. As gangue minerals mostly quartz and carbonates including large amount of calcite are determined. For both of the studied region, the structure and texture of the minerals are similar. 2001, 84 pages Key Words : Middle Anatolian Massife, dolomitic limestone, quarzitic shale, muskovitic quarzite, goethite, lepidochrosite, hematite. u