Precoccene II'nin Oncopeltus fasciatus 'Hemiptera lygaeidae' gelişimine etkisi
Effect of precocene II on development of Oncopeltus fasciatus 'Hemiptera: Lygaeidae'
  1. Tez No: 104564
  2. Yazar: BAŞAR UYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAKKI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Precocene H'nin Oncopeltus fasciatus (Hemiptera:Lygaeidae) gelişimine etkisi. Başar UYMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr.A.Hakkı SAYAR Oncopeltus faciatus 'ta Prekoken IPnin (Pil) vücut ağırlığı ve yumurta bırakma üzerine etkisi çalışılmıştır. P II yumurtalar üzerine sürülmüş, asetonda eritilmiş çeşitli dozları 5. evre nimflerine enjekte edilmiş ve 4. evre mimlerinin besinine katılarak verilmiştir. Pil sürülen yumurtalardan çıkan bireyler kontrol grubuna göre daha küçük ve daha hafiftirler. Bu istatistiki bakımdan önemli bulunmuştur. 60 ug, 80 ug ve 120ug hormon enjekte edilen bireylerin hepsi ölmüştür. 10 ug hormon enjekte edilen bireylerle kontrol grubu arasında fark görülmemiştir. 40 ug hormon enjekte edilen dişi bireylerde erginleşme sırasında morfolojik bozulmalar gözlenmiştir. Hormonlu besinle beslenen bireylerde yumurta veriminin önlendiği görülmüştür 2001, 34 sayfa Anahtar Kelimeler : Oncopeltus faciatus, precocene, Juvenile hormone
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Effect of Prococenell on development of Oncopeltus fasciatus (Hemiptera:Lygaeidae). Başar UYMAZ Ankara University Graduate School of Natural an Applied Science Department of Biology Supervisor : Asst.Prof.Dr. A.Hakkı SAYAR The effects of precocene II (P II) on the body weight and fecundation of Oncopeltus faciatus were examined. P II was applied on the eggs, injected in different doses in acetone into fifth instar nymphae, and given as hormone containing food to the fourth instar nymphae. Smaller and lighter individuals than the control group were emerged following of topical application of PII on eggs. This was statistically important. The individuals injected with 60 ug, 80 ug and 120(i.g of PII were all died. Any differences were not observed between 10 ug hormone injected individuals and the control group. Morphological deformations were observed during the maturation on 40 jxg hormone injected female individuals. The fecundation was blocked in the individuals fed on hormone containing food. 2001, 34 pages Key word: Oncopeltus faciatus, precocene, juvenile hormone