Amberlit XAD-1180 reçinesi ile bazı eser elementlerin zenginleştirilmesi ve AAS ile tayini
  1. Tez No: 29458
  2. Yazar: ŞERİFE TOKALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- V ÖZET Bu çalışmada, bazı eser metal İyonlarının zenginleştirilmesi için optimum şartları tayin etmek amacıyla, sülfürik asitli ortamda iyodo ve tiyosiyanato ligandları ile oluşturulan me tal komplekslerinin amberi it XAD-1180 reçinesi üzerindeki ad- sorpsiyonu incelendi. Metal iyonlarının zenginleştirilmesi XAD-1180 ile dolgulu mini kolon ile gerçekleştirildi, incele nen elementler, Cu, Pb, Cd, Bi, Mn, Ni, Co, Fe ve Zn olup, eluattaki bu metal iyonları alevli atomik absorpsiyon spekt- rometresi ile tayin edildi. Bakır, kurşun, bizmut ve kadmiyu mun geri kazanma verimleri > %95 iken, diğer metaller için < %95 olarak bulundu. Optimize edilen yöntem, saf çinko me tallerinin sertifikalı örneklerinden, bakır, kurşun, kadmiyum ve bizmutun zenginleştirilmesine uygulandı. Yöntemin kulla nılmasıyla bulunan sonuçlar, sertifikalı değerler ile çok iyi uyuşmaktadır. Metodun doğruluğu, 0,02-0,15 ve bag.il standart sapması genel olarak 0,03-0,12 (N=7) arasındadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the adsorption of metal complexes formed by thiocyanato and iodo ligands in a media of sulfuric acid on Amberi ite XAD-1180 resin was investigated in order to deter mine the optimal conditions for preconcentration of some tra ce metal ions. The preconcentration of them was performed using a short column filled the XAD-1180. The investigated metals were copper, lead, cadmium, bismuth, manganesse, nic kel, cobalt, iron and zinc. The metal ions in effluent were determined by flame atomic absorption spectrometer. While the recovery yields for copper, lead, bismuth and cadmium were higher than 95%, the yields for the other metals were lower than 95%. The optimized method was applied to the preconcen tration of copper, lead, cadmium and bismuth from pure zinc metals certificated samples. The results found using the int roduced method agree quite well with certificated values. The relatives standart deviation and accuracy for the method were generally about 0,03-0,12 (N=7) and 0,02-0,15 respectively.