Sulama suyu miktarları ve tuzluluğunun Macar fiği (vicia pannonica, crantz) verimine etkisi
Effect of irrigation amounts and salinity on yield of Hungarian vetch (vicia pannonica,crantz)
  1. Tez No: 104568
  2. Yazar: LEVENT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA SUYU MİKTARLARI VE TUZLULUĞUN MACAR FİĞİ (Vida pannonlca, Crantz) VERİMİNE ETKİSİ Levent YALÇIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Engin YURTSEVEN Bu çalışmada, 4 sulama suyu tuzluluğu (0.25, 1.5, 3 ve 6 dS/m) ve 2 toprak nem düzeyi (kullanılabilir nemin %100 ve %70'i) konularının bir baklagil yem bitkisi olan macar fiği (Vicia pannonica) verimi üzerine olan etkileri 1999 yılında serada, tesadüf parsellerinde faktöriyel düzende 4 tekrarlamak olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular bitki verimi, kuru ot verimi ile fiziksel ve kimyasal bitki kalitesi konularında değerlendirilmiştir. Sulama suyu tuzluluğunun artışı ile kuru ot veriminde bir farklılık gözlenmezken yeşil ot veriminde ve yan dal sayısında belirgin bir düşüş, biyokütle veriminde ve toplam kül miktarında ise artış olmuştur. Doğal bitki boyu ve ana sap uzunluğu, sulama suyu tuzluluğu ve miktarındaki artıştan olumsuz etkilenmiştir. Sap kalınlığı ve yan dal sayısı ise yüksek tuzluluktan (6 dS/m) olumsuz etkilenmiştir. Protein verimi, düşük tuzluluk seviyelerinde bir miktar artmıştır. Toprak nem içerikleride bitki verimini etkilemiştir. Toprak nem içeriğinin, kullanılabilir nemin %10o düzeyinde korunması özellikle bilki verimini artırmıştır. 2001, 46 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Vida pannonica, sulama suyu tuzluluğu, bitki verimi ve kalitesi, toprak tuzluluğu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF IRRIGATION AMOUNTS AND SALINITY ON YIELD OF HUNGARIAN VETCH (Vicia pannonica, Crantz) Levent YALÇIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Engin YURTSEVEN In this study, the effect of 4 irrigation water salinity (0.25, 1.5, 3 ve 6 dS/m) and 2 soil water content levels (100% ve 70%) on the yield of hungarian vetch were investigated. For this purpose, factorial experiments in fully randomized design were conducted during the year of 1999 growing period. The data obtained have been evaluated on the yields of physical and chemical quality. There is no change on the yields of dry plant by increasing irrigation water salinity. Although the yields of green plant and the number of sub-brunches have seriously decreased, the yields of biomass and the total ash have increased. The natural height of the plant and the height of main branch have been negatively affected by the quality and quantity of irrigation water. The radius of the branches and the number of sub-branches have been negatively affected by high level of salinity of the irrigation water (6 dS/m). Moreover, the yields of protein has scantly increased on low level of the salinity of the irrigation water. Water content of the soilhas also affected the yields of the plant. Saving the water content of the soil on the level of 100% has especially made the yields of the plant increase. 2001, Page: 46 KEY WORDS: Vicia pannonica, irrigation water salinity, plant yield and quality, soil salinity.