Sulama suyu kalitesinin marul verimine etkisi
- Tez No: 45842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA SUYU KALİTESİNİN MARUL VERİMİNE ETKİSİ Deniz Okan BOZKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Engin YURTSEVER 1995, Sayfa: 52 Jüri: Doç. Dr. Engin YURTSEVER Prof. Dr. Mehmet APAN Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Bu araştırmada, 4 sulama suyu tuzluluğu (0.25, 2.0, 4.0 ve 6.0 dS/m), 2 sodyumluluk (SAR= 0.30 ve 5.00 me/1) ve 2 toprak nem düzeyi (kullanılabilir nemin %75 ve %25'i) konularının Tasna çeşidi marul (Lactuca sativa) verimi üzerine olan etkileri 1995 yılında serada, tesadüf parsellerinde faktöriyel düzende 3 tekrarlamak olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, bitki verimi, bitki kalitesi ve sulama suyu tuzluluğunun bitki üzerine olan etkisi konularında değerlendirilmiştir. Sulama suyu tuzluluğunun ve sodyumluluğunun artışı ile, marul verimleri önemli azalmalar göstermiş, bitki kuru madde miktarları azalmış ve toplam kül miktarları ise artmıştır. Sulama suyu tuzluluğunun artışı ile marul bitkisi mineral madde içeriklerinin tümü artma göstermiştir. Toprak nem içerikleri de bitki verimini etkilemiştir. Toprak nem içeriğinin, kullanılabilir nemin %75'i düzeyinde korunması bitki verimini artırmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Marul (Lactuca sativa), sulama suyu kalitesi, sulama suyu tuzluluğu ve sodyumluluğu, bitki verimi ve kalitesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF IRRIGATION WATER SALINITY AND ALCALINITY ON THE YIELD OF LETTUCE IN RELATION WITH THE SOIL WATER STRESS Deniz Okan BOZKURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Engin YURTSEVER 1995, Page: 52 Jurv: Assoc. Prof. Dr. Engin YURTSEVER Prof. Dr. Mehmet APAN Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM In this greenhouse study, the effect of 4 irrigation water salinity (0.25, 2.0, 4.0 and 6.0 dS/m), 2 sodium (SAR=0.30 and 5.00 me/1) and 2 soil water content levels (75 and 25%) on the yield of lettuce cv. Tasna were investigated. For this purpose, factorial experiments in fully randomized design were conducted during the year of 1994 growing period. As a result, increasing the irrigation water salinity and alcalinity reasoned to decrease the yield of lettuce, the amounts of plant biomass and the mineral nutrient contents, but to increase the total ash contents. The yield of lettuce was also affected by the soil water content. The soil water content is about 75% value continuously, increased the yield of lettuce. KEY WORDS: Lettuce (Lactuca sativa), irrigation water quality, irrigation water salinity and alcalinity, plant yield and quality.