Turhal(Tokat) zeminlerinin depremsellik açısından değerlendirilmesi
Earthquake hazard potential analysis of Turhal (Tokat) soils
  1. Tez No: 104567
  2. Yazar: AYLA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KAYABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TURHAL (TOKAT) ZEMİNLERİNİN DEPREMSELLİK AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Ayla BULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dab Danışman: Doç. Dr. Kamil KA YABALI Birinci derece deprem kuşağında bulunan Turhal yerleşimi büyük ölçüde Yeşilırmak güncel çökelleri üzerindedir. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ve Ezinepazan Faylarına (EPF) 50 ve 20 km uzaklıkta bulunan inceleme alanının deprem tehlike analizi yapılmıştır. Bu kapsamda olmak üzere önce genel jeoloji haritası çıkartılmış ve alüviyal alanlarda zeminin genel özelliklerini belirlemeye yönelik araştırma sondajları belediye tararından yaptırılmıştır. Bu sondajlardan alman zemin örnekleri laboratuvarda muhtelif zemin mekaniği deneylerine tabi tutularak fiziksel ve mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Laboratuvar sonuçlan sismik tehlike analiz sonuçlan ile birlikte değerlendirilerek Turhal zeminlerinin smlaşma potansiyeli incelenmiştir. Kentteki yapılaşmanın en yoğun olduğu kesimin tabanının eski bataklık çökellerinden oluşması nedeniyle SPT-N değerleri 1 - 2 civarında çıkmış ve sıvılaşmaya karşı en riskli kesim olarak belirlenmiştir. 2001, Sayfa: 83 ANAHTAR KELİMELER: Standart penetrasyon direnci, sıvılaşma potansiyeli, mikrozonasyon haritası, depremsellik. Turhal
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Earthquake Hazard Potential Analysis of Turhal (Tokat) Soils Ayla BULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kami] KAYABALI Located in a zone I seismic belt, the city of Turhal is founded mostly on the recent deposits of Yeşiürmak river. An earthquake hazard analysis was performed for the city which is 50 km and 20 km from the North Anatolian Fault (NAF) and Ezinepazan Fault (EPF), respectively. In this regard, firstly the geological setting of the area was established delineating the boundaries of recent deposits. Boreholes were drilled to collect information about the soils of Turhal. The samples obtained from those boreholes were subject to various soil mechanics experiments to gain physical and engineering properties of Turhal soils. Combined with the results of the seismic hazard analysis, these results were used to map the liquefaction susceptibility of the Turhal soils. It was found that the most densely populated portion of the city was founded on old marsh deposits of which the SPT-N values are as low as 1-2 and bears ver y high risk of liquefaction. 2001, Page: 83 KEY WORDS: Standart penetration resistance, liquefaction potential, microzonation maps, earthquake hazard potential, Turhal