Sulama suyu kalitesinin krizantem bitkisinin gelişimine ve çiçeklenmesine etkisi
The Effect of irrigation water quality on growth and flowering of chrysanthemum morifolium
- Tez No: 47840
- Danışmanlar: PROF.DR. A. ZEKİ ERÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, sulama suyu kalitesinin, Krizantem (Chrysanthemum Morifolium) bitkisinin gelişimine çiçeklenmesine ve toprak tuzluluğuna olan etkilerini araştırmak amacıyla serada oluşturulan saksılarda 1994 yılında yürütülmüştür. Araştırmada, sulama suyu tuzluluğu T± = 0.25, T2 = 0.5, T3 = 1, T4 = 2, Tg = 4 ve T5 = 6 dS/m olduğu konularında 3 tekrarlı olarak uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sulama suyu tuzluluğunun artmasıyla, çiçek sapı uzunluğu, çiçek çapı, çiçek sayısı değerlerinin istatistiksel yönden önemli ölçüde azaldığı buna karşılık, toprak tuzluluğu, çiçek kuru madde miktarları ile yaprak sap kuru madde miktarlarının önemli ölçüde arttığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Krizantem (Chrysanthemum Morifolium), sulama suyu kalitesi, toprak tuzluluğu, bitki gelişimi, çiçeklenme.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to the effects of irrigation water quality on the growth and flowering of Chrysanthemum Mori folium and on soil salinity by plantings in pots within a greenhouse in the year of 1994. Irrigation water with 6 different salinity levels {Tx = 0.25, T2 = 0.5, T3 = 1, T4 = 2, T5 = 4 and T6 = 6 dS/m) was applied during the growing season with 3 replications. As a result, it was found that plant height, flower diameter and flower numbers decreased, but, soil salinity and dry matter of flowers, leaves, and stems increased significantly when salinity levels of irrigation water were increased. KEY WORDS: Chrysanthemum Morifolium, irrigation water quality, soil salinity, plant growth, flowering.