Özdirenç verilerinin sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak iki boyutlu modellemesi ve ters çözümü için otomatik ağ düzenleme algoritması
Automatic mesh design algoritm for the two-dimensional finite element modeling and inversion of the direct current data
  1. Tez No: 104569
  2. Yazar: AYHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL BAŞOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖZDİRENÇ VERİLERİNİN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ KULLANILARAK İKİ BOYUTLU MODELLEMESİ VE TERS ÇÖZÜMÜ İÇİN OTOMATİK AĞ DÜZENLEME ALGORİTMASI Ayhan DOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR Günümüzde doğru akım özdirenç yöntemi ile elde edilen veri; 2-B olarak yapma-kesitler ve seviye haritaları yardımı ile sunulmakta ve nitel olarak yorumlanmaya çalışılmaktadır. Bu yorumlama yöntemi, arama problemlerinin çözümünde çok etkili değildir. İki-boyutlu modelleme programları ise ağ dizaynının düzenlenmesinin sadece konunun uzmanları tarafından yapılabilmesi nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılmamaktadır.Bu çalışmada; Uchida ve Murakami (1990) tarafından hazırlanan Schlumberger verilerinin 2-B ters çözümünü yapan bir bilgisayar programı için görsel olarak otomatik ağ düzenleyen bir kullanıcı ara yüzeyi geliştirilmiş ve bu programın modelleme bölümü, sonlu elemanlar yöntemi ile çözülmeye çalışılmıştır. Programın ters-çözüm bölümü Sasaki (1981) tarafından yazılmıştır. Kullanıcı denetiminde görsel bilgisayar programı ile yapılan ağ dizaynının, diğer yöntemlerle elde edilen ağlardan üstünlüğü tartışılmazdır. Şimdiye kadar doğru akım özdirenç verilerinin 2-B ters çözümünde kullanılan programlarda ağ ya sayısal olarak kullanıcı tarafından hazırlanmakta yada bütün veriler için standart bir ağ kullanılmaktadır. Bu ise kullanılan ağın model ile uyumlu olmamasını doğurmakta ve yanlış sayısal hesaplamalara yol açmaktadır. Ayrıca yazılan bilgisayar programı ile otomatik ağ oluşturulmaya çalışılmış ve ağın görsel olarak dizaynını mümkün kılacak özellikler programa konulmuştur. 2001, 174 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Doğru akım özdirenç, sonlu elemanlar yöntemi, 2-B modelleme, ters çözüm, otomatik ağ düzenleme algoritma ve programı. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis AUTOMATIC MESH DESIGN ALGORITM FOR THE TWO-DIMENSIONAL FINITE ELEMENT MODELING AND INVERSION OF THE DIRECT CURRENT DATA. Ayhan DO?AN Ankara University Graduate School of Natural Applied Science Department of Geophysical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR The direct current data are traditionally presented by apparent resistivity pseudosections and maps and the data are interpreted in a qualitative way. This method of interpretation is not efficient to solve the exploration problems. On the other hand, the two-dimensional modelling softwares are not widely used in the industry because of the lack of experienced interpreter able to correctly design the model mesh. mIn this study, a user interface was developed to provide a visual automatic mesh design tool. The inversion part of the program was adapted from the software that developed by Uchida and Murakami (1990) for the two- dimensional inversion of Schlumberger apparent resistivity data. The modelling section of the software uses the finite-element method. The inversion part of the software is originally developed by Sasaki (1981) The mesh design is traditionally performed by either preparing a digital file or by using a standard mesh for all type of data. These cause instability in numerical computations and lead to incorrect model responses. The proposed algorithm prevents the user designing inappropriate calculation mesh. Moreover, the automatic mesh design algorithm is connected to a user- interface to make the necessary correction in a visual way. 2001, 174 Page KEY WORDS: Direct current resistivity, finite element method, 2-D modeling, inversion, automatic mesh design algoritm, automatic mesh design software. IV