Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yaylı çalgılar eğitiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The Problems faced in the education of string instruments in Trakya University State Conservatory and suggestions for solving this problems
- Tez No: 104612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ İYİCİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARTNDA YAYLI ÇALGILAR EĞİTİMİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Bu araştırmanın temel amacı, T.Ü.D.K.'da (Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda) yaylı çalgılar eğitiminde karşılaşılan sorunları ortaya koymak, bu sorunların daha etkili bir biçimde çözülebilmesi ve daha iyi bir yaylı çalgı eğitimi için öneriler geliştirmek ve program geliştirme çalışmalarına katkı sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak aşağıdaki sorulara yanıtlar aranmıştır: 1. T.Ü.D.K.'da yaylı çalgılar eğitiminde karşılaşılan sorunlar nelerdir? 2. Bu konuda T.Ü.D.K. yaylı çalgı öğretmen ve öğrencilerinin görüşleri ne lerdir? 3. Sorunların daha etkili bir biçimde çözülebilmesi ve daha iyi bir yaylı çalgı eğitimi için neler yapılabilir? Bu araştırmada betimsel yöntem kullanılmış, T.Ü.D.K. yaylı çalgı öğretmen ve öğrencilerinin görüşlerine ve birtakım bulgulara ulaşmak için anket, görüşme ve gözlem tekniklerinden ve yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır. Evrenini T.Ü.D.K. 'mn, örneklemini ise T.Ü.D.K. yaylı çalgı öğretmen ve öğ rencilerinin oluşturduğu bu araştırmada aşağıdaki temel sonuca ulaşılmıştır: T.Ü.D.K. 'mn yaylı çalgılar eğitiminde karşılaştığı sorunların temel nedeni, konservatuvann, sağlıklı bir kültür ve müzik-sanat eğitimi politikası doğrultusunda şekillenmiş bir sistem ve plana dayanmayan bir süreç içerisinde kurulmuş olmasında yatmaktadır. Ancak konservatuvann kendi olanaklarını daha sistemli ve planlı bir biçimde kullanarak karşılaştığı sorunların çözümünde daha etkili olabileceği, dolayı sıyla daha iyi bir yaylı çalgılar eğitimine ulaşılabileceği görülmüş ve bu duruma yönelik olmak üzere yaylı çalgı öğretmen ve öğrencilerinin de bu konudaki görüşleri alınarak sorunların ortaya konulması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesine çalışıl mıştır. Bu araştırmanın en önemli sonuçlarından biri ise yaylı çalgı öğretim prog ramlarının geliştirilmesi gibi çok önemli bir konudaki eksikliğin ortaya konmuş ol masıdır. Eylül, 2001 Erol Tarkum VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROBLEMS FACED IN THE EDUCATION OF STRING INSTRUMENTS IN TRAKYA UNIVERSITY STATE CONSERVATORY AND SUGGESTIONS FOR SOLVING THESE PROBLEMS The basic aim of this resarch is to put forward the problems that are faced in the education of string instruments in Trakya University State Conservatory, to develop suggestions in order to solve these problems more effectively and to have a better string instrument education and to make a contribution to the program improvement studies. Concerning this aim, answers are sought for the following questions: 1. What are the problems that are faced during the education of string instruments in Trakya University State Conservatory? 2. What are the opinions of the string instrument teachers and students about Trakya University State Conservatory? 3. What can be done in order to solve the problems more effectively and to have a better string instrument education? Descriptive method is used in this resarch. Questionnaire, interview and observation techniques are used and written resources are benefited in order to reach Trakya University State Conservatory string instrument teachers and students' views and some other findings. The following conclusion is reached in this research, universe of which is Trakya University State Conservatory and exemplary of which is Trakya University State Conservatory string instrument teachers and students: The basic reason of the problems which Trakya University State Conservatory faces in the education of string instruments is based on the fact that the conservatory was found without a system and plan developed through an efficent culture and music- art education policy process. However, it is observed that by using its own means more systematically and in a more planned way the conservatory can be more effective in tackling the problems and thus in improving the string instruments education. One of the most important conclusions of this research, which tried to analyse the problems and to offer suggestions by making use of the view of trainer and students, has been putting forward that there is a serious lack of improvement for string instruments education. September, 2001 Erol Tarkum vii