Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda ortaokul ve lise klarnet eğitiminin incelenmesi ve metot önerisi
An examination of clarinet education in Trakya University State Concervatory middle and high school and method recommendation
  1. Tez No: 590930
  2. Yazar: DİLAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın Ortaokul ve Lise kademesinde klarnet eğitiminin mevcut durumunun ortaya konmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, kuramsal çerçeveyi oluşturmak için Klarnetin genel özellikleri, tarihi ve Türkiye'deki müzik eğitiminin gelişimi hakkında bilgiler verilmiş, ardından Türkiye'deki Klarnet eğitiminin genel özellikleri açıklanmıştır. Daha sonra ilk olarak Klarnet Eğitiminde kullanılan öğretme teknikleri ve başlangıç klarnet eğitiminin temelleri hakkında bilgi verilmiştir. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın klarnet müfredatı örnek gösterilerek, uygulamada kullanılabilecek farklı metot önerileri sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda kullanılan klarnet repertuar çalışmaları, yeni öneriler ile birlikte Türkiye'deki tüm müzik okullarında kullanılabilecek bir başlangıç metodu olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to put forward the existing condition of clarinet education in secondary and high school of Trakya University State conservatoire. In the opening section of the research, to form the theoretical frame the information about general features and history of clarinet and development of musical education in Turkey have been given, next the general features of clarinet education in Turkey have been explained. After that, initially the information about teaching methods used in clarinet education and basics of beginner clarinet education have been given. Showing the clarinet curriculum of Trakya University State Convervatoire, different method suggestions that can be used in practice have been offered. In consequence of the research, clarinet repertoire studies used in Trakya University State Conservatoire have appeared as a beginning method that can be used in every music school in Turkey with new suggestions