Çalgı eğitiminde keman eğitimi ile viyola eğitiminin özdeşleştirilmesi
Identifying violin and viola education in terms of musical instrument training
  1. Tez No: 104623
  2. Yazar: MERT BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET ÇALGI EĞİTİMİNDE KEMAN EĞİTİMİ İLE VİYOLA EĞİTİMİNİN ÖZDEŞLEŞTİRİLMESİ GİRİŞ: Müzik eğitiminde önemli rolü olduğunu bildiğimiz yaylı çalgılar ailesinin iki üyesi“keman”ve“viyola”mn tarihsel geüşimlerinin, özelliMerinin, fiziksel unsurlarının incelenerek ortaya konması bu araştırmanın kaynak noktası olacaktır. Gelişmiş ülkelerde konservatuvar gibi profesyonel anlamda sahne yorumcusu yetiştiren eğitim kurumlan“keman”ve“viyola”öğrencilerine iki çalgının da aynı anda eğitimim vererek, eğitime yönelik oldukça olumlu sonuçlar almaktadırlar. PROBLEM: Müzik eğitiminde yaylı çalgılar ailesinin önemli iki üyesi, keman ve viyola eğitiminin özdeşleştirilmesinin sağlayacağı yararlar nelerdir? AMAÇ: Keman ve viyola ile ilgili psiko-motor becerilerin, teknik ve fiziksel özelliklerinin ortaya konması araştırmanın amacım oluşturmaktadır. Bu araştırmada, gerek müzik eğitiminde, gerek evrensel müzik icra eden orkestralarda, önemli rolü olan ve çok büyük solistik özellikleri olan bu iki çalgının, özdeşleştirilmesi, kıyaslanması, hatta birbirlerinin eğilimleriyle olan xolumlu etküeşimini ortaya koymak; örneğin keman sanatçısının viyola eğitimi ile ne derece desteklenebileceğim saptamak araştırmanın önemli amaçlarından biri olacaktır. ÖNEM: Eğitim kurumlarında müzik eğitimi içerisinde, yaylı çalgılardan keman ve viyolanın rolü ve önemi irdelenecektir. Ayrıca bu tezde, konservatuvar eğitimim sırasında kendi yaşadığım tecrübelerime dayanarak, gerekiyorsa, keman eğitiminden viyola eğilimine veya viyola eğitiminden keman eğitimine yapılan bölüm değişikliği nedenleri ve özellikleri önemli unsurları ile fiziksel ve hatta psikolojik etkileri açısından incelenecektir. Bu değişikliklerde sanatçının nasıl etkileneceği araştırılacaktır. MATERYAL VE YÖNTEM: Bu çalışmada, tarihsel ve betimsel yöntemlerden yararlanılacaktır. Tarihsel yöntemde ilgili kaynaklardan bu çalgıların tarihsel gelişimleri ve özellikleri araştırılacaktır. Betimsel araştırma yöntemlerinden, anket ve görüşme teknikleri kullanılacaktır. Uygun denek grupları ele alınarak, keman eğitiminden viyola eğitimine, viyola eğitiminden keman eğitimine geçiş yaşı, öğrencinin ve çalgının fiziksel özellikleri gibi konular, iki çalgının özdeşleştirilmesinden soma araştırılarak konu ile ilgili bulguların değerlendirilmesi sonucu proje tamamlanacaktır. Son aşamada ise bu tür deneyimleri olan keman ve viyola sanatçılarının görüşleri, anket, görüşme gibi arastama tekniklerinden yararlanılarak bazı sonuç ve önerilere ulaşılmaya çalışılacakta. Mayıs, 2001 Prof. Dr. Yücel ELMAS Mert BİLGİNER xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The violin and the viola are the instruments which are originally the same but different from each other regarding their scale. They become different from each other according to the attribution of their voice and their characteristic properties. A violin and a viola performer can analyse the difference between these two instruments which will certainly bring some advantages to the performer. In order to analyse the differences between these two instruments, both of the instruments must be well-known by the performers. Within this frame, we tried to present the historical development of the stringed instruments, first works, performing techniques, some important technical habits and tried to analyse the principles and objectives of the viola and the violin education. Next, the findings of the research are compared with the aim of the research and evaluated carefully. Consequently; 1. The violin and the viola performers should have an education, concerning both of the instruments. 2. The shifts between the viola and the violin should be done more consciously in order to obtain positive consequences. XII3. For carrying oft the educational studies in this frame, some education methods should be prepared. These above mentioned ideas are the leading suggestions of our research, for which we need the support of both the educationists and the performers. Mayıs, 2001 Prof. Dr. Yücel ELMAS Mert BİLGÎNER XI 11