Biçimsel çözümlemeli çalgı eğitiminin devlet konservatuvarı öğrencilerinin çalgı çalma başarısına etkisi
The effect of instrument training with formal analysis on the success of state conservatory students in playing instrument
- Tez No: 328907
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma, biçimsel çözümlemeli çalgı eğitiminin çalgı çalma başarısına etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırmada belirlenen problem ve alt problemler doğrultusunda ön-test son-test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini; Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı keman ve viyola öğrencileri, örneklemini ise 2010-2011 eğitim öğretim yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı?nda Lisans II, Lisans III ve Lisans IV. sınıfta öğrenim gören 14?ü keman, 6?sı viyola çalanolmak üzere toplam 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunda bulunan öğrencilere (n=10), beş haftalık süreyle biçimsel çözümlemeli çalgı eğitimi verilmiş, kontrol grubu (n=10) öğrencileri ise olağan eğitim süreçlerine devam etmişlerdir.Araştırmaya ilişkin verilerin toplanmasında Müziksel Çözümleme Bilgisi Başarı Testi ve Çalgı Çalma Gözlem Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde Mann-Whitney U testi ile Pailed Samples T ( bağımlı örneklem t) testi uygulanmıştır.Araştırma bulgularından çıkan sonuçlarda, biçimsel çözümlemeli çalgı eğitimi alan öğrencilerin tonal eserde modal esere göre daha başarılı oldukları görülmektedir. ivAyrıca biçimsel çözümlemeli çalgı eğitimi alan öğrencilerin, bütünden parçaya gidildikçe (dönem-cümle-motif) ve biçimsel öğeleri birleştirerek çalabilme boyutunda başarılarının dikkat çekici biçimde arttığı belirlenmiştir. Verilerin çözümlenmesiyle elde edilen sonuçlarda, öğrencilerin müziksel çözümleme bilgisi ve biçimsel çözümleme performanslarının eğitime başlarken genel olarak düşük düzeyde olduğu, ancak uygulama süreci sonunda biçimsel çözümlemeli çalgı eğitiminin, bu eğitimi alan öğrencilerin biçimsel çözümleme bilgi ve performanslarında olumlu yönde ve anlamlı derecede etkili olduğu saptanmıştır. Nitelikli ve etkili bir çalgı eğitiminde, öğrencilerin müzikal bütünlüğe ulaşabilmelerinde biçimsel çözümlemeli çalgı eğitimi gerekli olmaktadır. Bu bakımdan çalgı eğitimcilerinin bu konuda öğrencilere rehberlik etmeleri önem taşımaktadır. Keman ve viyola öğrencileri ile yapılan biçimsel çözümlemeli çalgı eğitiminin diğer çalgılar ile yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effects of instrument training with formal analysis to the success of playing instrument.In accordance with the problems and sub problems in the research, experimental model was used with pre-test ? post-test control group.The target population of the research was composed of violin and viola students of Afyon Kocatepe University State Conservatory, Music Department, String Instruments Branch and the sampling was composed of 20 undergraduate students, 14of violin and 6 of viola, from of IInd, IIIrd and IVth grades at Afyon Kocatepe University State Conservatory, Music Department, String Instruments Branch during 2010-2011 academic period. The students in the experiment group (n=10) were given instrument training with formal analysis for five weeks, while those in the control group (n=10) continued their regular training sessions.Achievement Test of Musical Analysis Information and Observation Form of Playing Instrument were used in gathering data about the study. Mann-Whitney U Test and Pailed Samples T Test were applied to analysize obtained data in the study.viThe findings showed that the students who had instrument training with formal analysis were more successful in tonal works than in modal works. It was also found that success of these students increased remarkably in playing by combining formal elements as the top-down process was followed from the whole to the parts (periodsentence-motive).Data analysis showed that musical analysis knowledge and formal analysis performance of the students were on the whole at a low level at the beginning of the training but improved positively and significantly after training.It is suggested that formal analysis instrument training is necessary for students to reach musical integrity in a qualified and effective instrument training and at this point, it is essential that music trainers guide the students. It is also thought that when applied with other instruments, the instrument training with formal analysis, performed by violin and viola students, will be more beneficial.