Temel viyola eğitiminden orta seviyeye geçişte sistematik yapılandırmacılık ve öğrencide farkındalık yaratma
Systematic constructivism and creating awareness in students in transition from basic viola education to intermediate level
  1. Tez No: 1013142
  2. Yazar: MERT BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SENA GÜRŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma şimdiye dek yapılan keman viyola egzersiz, gam arpej ve etütlerden yola çıkılarak istenen becerilerin sistemsel olarak kavranıp bellenerek seviye seviye ilerlemeyi amaç edinmiştir. Araştırmada uygulanacak olan çalışmanın 5 E modeline göre yürütülmesi planlanmıştır. Bu modele ait“Dikkat Çekme, Keşfetme, Açıklama, Derinleştirme ve Değerlendirme”aşamaları alana ait ön test uygulaması sonrası oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Bu çalışmalardaki aşamalar öğrenci ve hatta tüm icracılar için aynı zamanda seviye geçişleri ile eğlenceli olabilen ve zihinde yerleştikten sonra farklı bir yapıt çalışırken de kendisinden yararlanılabilen bir zihinsel beceri ile adapte edilebilen teknik çalışmaların viyola eğitiminde kullanılabilirliğinin faydalarını ölçmek amaçlı olmuştur. Araştırmada kullanılacak yapılar notasyonun yanı sıra belirli bir yol izlemede kullanılması planlanmış sistemsel ve rakamsal öğelere dayandırılmıştır. Bu çalışma öncelikle temel seviyeden orta seviyeye geçişte öğrenciyi geliştirmeye dönük bir amaç içermektedir. Devamında ise viyola çalışmaya başlarken gerekli olan seviyeyi belirleyip ısınma sürecini hızlandırmak olan esas amaç ve hedefinin yanı sıra orta seviyeye girişten, ileri seviyelere taşıyıcı teknik tamamlayıcılık taşıyan çalışmaların öğrencinin kendi çalışmalarının içerisine de adapte edilerek kullanılabilirliği ve faydaları bu araştırma ile ölçülmüştür. Bu tez daha sonra oluşturulabilecek bir metodolojinin de ilk kaynak noktası olabileceği öngörüsü ile özgün bir çalışma düzeni oluşturularak devamı için olumlu bir başlangıç olması ve sonraki çalışmalara ışık tutması düşünülmektedir. Kuramsal olarak notaların ön planda olmasından ziyade kendi sayısal değerlerine zihinsel yaklaşım ön planda olmuştur. Notalar amaç olmaktan ziyade çalgıdaki parmak koordinasyonlarının sistemli sayısal ezberinin aracı olarak kullanılmıştır. Bu yöntemlerin yerleşmesi sonucunda ritm, entonasyon gibi temel noktaların yerleşimi üzerine teknik beceri ve ilerlemenin daha pratik şekilde zorluklardan arınarak yorumsal özellikler için gereken becerilere adım atılmıştır. Yaylı çalgı eğitiminin usta eğitmen pedagoglarının eğitim sistemlerindeki pratik ve kullanımı her zaman akılcı ve sürdürülebilir becerilerin doğru sıra ile sistematik yapılandırmasının öğrencilerin bilinçlenerek kendi eksikliklerinin farkındalığının sağlaması en önemli hedeflerin başında gelmektedir. Bu sebeple bu araştırmada uygulanmış olan sistemsel yapılar, yapılandırmacı eğitimin temel prensipleri doğrultusunda olmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından araştırma sorularına bağlı olarak hazırlanan iki tane veri toplama aracı kullanılmıştır. Bilişsel Alan Başarı Testi görüşme modeli ile gerçekleştirilmiş olan ilk aşamada temel seviyeden orta seviyeye geçiş durumunda örneğin çalgının akortunu doğru yapabilme gibi sorgulanacak temel seviyeye ait olgular titizlikle tekrar sorgulanmıştır. Öğrenci ve çalgı hocası arasındaki diyaloglarda yer alan konular geçerlilik ve güvenirlilik yasalarının haricinde hoca öğrenci değişkenlikleri içinde yer aldığı için genel bir temel istikrar sağlanması açısından bu bilişsel ölçüm araştırmamız için büyük önem taşımıştır. Diğer veri toplama aracı olan Gözlem Formu ise Genel İlkeler, Sesler, Ritim, Teknik ve Müzikal alanlarda hazırlanmıştır. Bilişsel bilgi taramasının konularının daha detaylı uygulama esaslarına dayalı temeller üzerine kurulmuş olan gözlem formu 3 uzman tarafından titizlikle uygulanmıştır. Araştırma yapılandırmacı ve farkındalık temelli öğretim yaklaşımının viyola öğrencilerinin teknik, müzikal, ritmik, ses kalitesi ve bilişsel becerilerinde bütüncül bir gelişim sağladığını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda viyola öğretiminde yalnızca“doğru çalma”hedefi yerine, öğrencinin düşünme, fark etme ve öğrenme sürecine bilinçli biçimde katılımını sağlayan bir anlayışın benimsenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu çalışmaların ışığında genel sistematik egzersizler, gam arpej çalışmaları ile güçlendirilmiş yapılandırmacı metotların varlığına şiddetle ihtiyaç duyulduğu tüm gerçekliği ile ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to achieve step-by-step progression by systematically comprehending and memorizing the desired skills based on violin and viola exercises, scales, arpeggios, and études conducted up to the present day. The study planned to implement the research according to the 5E Model. The stages of this model, namely“Engage, Explore, Explain, Elaborate, and Evaluate,”were formed and implemented following the pre-test application related to the field. The stages in these studies were intended to measure the benefits of the usability of technical studies in viola education that can be adapted through a mental skill which may also be enjoyable for students and even all performers during level transitions, and which can continue to be utilized while studying different works after becoming established mentally. The structures to be used in the research were planned to be based not only on notation but also on systematic and numerical elements intended to be used in following a specific path. This study primarily includes a purpose aimed at improving the student during the transition from beginner to intermediate level. Subsequently, in addition to its primary aim and objective of determining the required level when beginning viola practice and accelerating the warm-up process, this research measured the usability and benefits of studies possessing technical complementary features that carry the student from entry into the intermediate level toward advanced levels by adapting them into the student's own practice routines. This thesis is considered to constitute an original study design with the foresight that it may become the initial reference point for a methodology that can later be developed, and it is thought to provide a positive beginning for future continuation and to shed light on subsequent studies. Theoretically, rather than prioritizing the notes themselves, a mental approach to their own numerical values was brought to the forefront. Notes were used not as an end in themselves but as a means for the systematic numerical memorization of finger coordinations on the instrument. As a result of the establishment of these methods, technical skill and progress based upon the placement of fundamental points such as rhythm and intonation were achieved in a more practical manner, free from difficulties, and a step was taken toward the skills required for interpretative features. Among the most important objectives in string instrument education is ensuring that the practical and useful educational systems of master pedagogues are systematically structured in the correct sequence with rational and sustainable skills so that students may consciously gain awareness of their own deficiencies. For this reason, the systematic structures implemented in this research were in line with the fundamental principles of constructivist education. In the research, two data collection instruments prepared by the researcher in accordance with the research questions were used. In the first stage, which was conducted through the Cognitive Domain Achievement Test interview model, basic-level phenomena to be questioned during the transition from beginner to intermediate level, such as being able to tune the instrument correctly, were meticulously re-examined. Since the subjects included in the dialogues between the student and the instrument instructor were affected by teacher-student variability beyond the laws of validity and reliability, this cognitive measurement held great importance for our research in terms of ensuring a general foundational consistency. The Observation Form, which was the other data collection instrument, was prepared in the areas of General Principles, Sounds, Rhythm, Technique, and Musicality. The observation form, which was based on more detailed practical foundations of the topics covered in the cognitive information screening, was meticulously implemented by three experts. The research revealed that the constructivist and awareness-based teaching approach provided a holistic improvement in viola students' technical, musical, rhythmic, sound quality, and cognitive skills. Accordingly, it became evident that in viola instruction, instead of merely targeting“correct playing,”an understanding that enables the student's conscious participation in the processes of thinking, awareness, and learning should be adopted. Furthermore, in light of these studies, the urgent necessity for the existence of constructivist methods strengthened through general systematic exercises and scale-arpeggio studies emerged with complete clarity.