Forfaiting ve vergilendirilmesi
Forfaiting and taxation
- Tez No: 104693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz Bir finansman ve hizmetler bütününü içeren forfaiting finansman tekniği, vadeli mal ve hizmet ihracatından doğan ve belli bir ödeme planına bağlı olarak tahsil edilecek olan alacakların, daha önce bu hakkı elinde bulunduranlara rücu edilmeksizin, bir banka veya bu alanda uzmanlaşmış fınans kuruluşu tarafından satın alınarak, iskonto edilmesi işlemidir. Alacağın satıcısına forfaitist, devralan kuruluşa ise forfaiter denilmektedir. Forfaiting finansman tekniği ile altı aydan on yıla kadar vadeli ihracatın sabit faizli olarak finansmanı sağlanabilmektedir. Dünya ekonomisini oluşturan finansman sektörleriyle rekabet edebilmek için ihrucul, ülke ekonomileri açısından önemli bir konudur. Türkiye gibi gelişmekte olun ülkeler için en sağlıklı kalkınma, ihracat gelirlerinin arttırılmasıyla mümkün olmaktadır. Bunun sonucu olarak Türkiye'de ise; ihracat organizasyonu, maliyetin yüksekliği, satış sonrası işlemler, faiz, kur, transfer, ülke ve ulaşım riskleri gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. İhracatçıların söz konusu risklerden korunma arzusu çerçevesinde, forfaiting finansman tekniği giderek önem kazanmaktadır. Forfaiting tekniğinin hızla yaygınlaşması, mali sektör açısından önemli bir gelişmedir. Sonuç olarak, forfaiting tekniğinin maddi yönünün kredi ve teşviklerle geliştirilmesi, mevzuat yönündeki boşluğun ise hukuki altyapının oluşturulmasıyla doldurulması gerekmektedir. MI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Forfaiting technique, that includes the finance and services as a whole, is a discount operation of the money owed to one, occuring from a fixed term exportation of goods and services and to be collected according to a definite payment plan, that is bought by a tank or a specialist finance founding in this branch without having recourse to one who has that right before. The seller of the claim is called the“Forfaitist”, and the organization taking over is called the“Forfaiter”. The fixed term exportation from six months to ten years can be provided at a stable interest in the forfaiting financing technique. The exportation is an important subject for the countries' economy in order to compete with the financing sectors which form the world economy. The most healthy development for the developing countries like as Turkey is possible by increasing the exportation incomes. As a result of that, the problems like as exportation organization, height of cost, after sale processes, interest, rate of exchange, transfer, country and transportation risks have been met in Turkey. The Forfaiting Financing technique is getting more important gradually owing to the exporters' wishes of avoiding the risks at issue. Rapid increase in the widespread usage of the Forfaiting technique is an important development for the fiscal sector. As a result, the financial side of the Forfaiting technique should be improved with credits and promotes, and the legal gaps of law related with the forfaiting should be completed by making infrastructure of law. IV