Türk belediyeciliğinde bir kilometre taşı: 1973-1980 Dönemi yeni belediyecilik hareketi
A Kilometer stone in Turkish municipal movement in the term of 1973-1980
  1. Tez No: 104703
  2. Yazar: ZEYNEP ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZ Tezin konusunu, 1973-1980 yılları arasında, özellikle büyük kentlerde yaşanan“Yeni Belediyecilik Hareketi”oluşturmaktadır. Bu konunun seçilmiş olmasının nedeni, adı geçen hareketin, Türk yerel yönetim tarihi içindeki özgün konumudur. Bu tarihler arasında, Türk belediyeleri, demokratik, katılımcı ve özerk bir yapıya, daha önce hiç olmadığı kadar yaklaşmışlardır. Araştırmada yöntem olarak kütüphane çalışması benimsenmiş, ayrıca eski belediye başkanlarıyla yüz yüze mülakat yöntemi kullanılmıştır. Hareketin öncü aktörlerine de, dönemle ilgili birkaç sorudan oluşan soru formları gön derilmiştir. Belediyelerin artan önemleri karşısında, 1970'Ii yıllarda pek çok ülkede, kent yönetimlerinin“sol”düşüncenin iktidarına tanık olunmuştur. Türkiye de aynı değişim rüzgarının etkisinde kalmış ve 1973 yerel seçimleriyle“sol”düşünce, özellikle büyük kent belediyelerinde iktidara gelmiştir.“Yeni Belediyecilik Hareketi”, önemli başarılar elde ettiyse de, yaşanan deneyim göstermiştir ki, özerkliğin mali boyutu hayata geçirilmeden ve merkezi hükümetin yerel yönetimler üzerindeki denetimi zayıflatılmadan, tüm iyi niyetli çabalar sonuçsuz kalacaktır. Ayrıca, belediyelerin kendi iç yapılanmalarında da demokratik bazı reformları hayata geçirmeleri bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. ABSTRACT This dissertation is based on“the Innovative Municipal Movement”experienced mainly in the big cities between the years 1973-1980. The reason why this particular issue has been focused is that the fact that the above mentioned movement has a unique place in the whole history of Turkish municipalities. Turkish municipalities accomplished to practise the most democratic, participating and liberal structure. As for research techniques, the examination of relevant literature and face-to-face interviews with the ex-majors were used. The pioneers of the movement were also sent questionnaires requiring answers to a few questions in regards to the era. Many countries observed the victory of the left-wing parties as a result of the increasing status of the municipalities in 1970's. Turkey was also under the influence of the similar transformation; therefore,“left-wing”parties were voted for in the local elections in 1973, especially in the big cities.“The innovative Municipal Movement”succeeded in many issues, however, this experience clearly suggested that all the optimistic intentions are doomed to fail unless the establishment of total financial independence and the liberty from the controlling power of the central government over the local bureaucracy. Furthermore, it is also obligatory for the municipalities to experience democratic reforms within their own structure. in
Özet (Çeviri)