Kırşehir Belediyesi tarihi
The history of Kırşehir Municipal
- Tez No: 546891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Osmanlı Devleti'nde belediyecilik kurumunun kökenleri oldukça eskiye uzanmakta olup klasik dönemde bu görev kadılar aracılığıyla sağlanmıştır. Tanzimat Dönemi ile birlikte her alana yayılmış olan modernleşme faaliyetleri 1854 yılında İstanbul'da modern belediyecilik anlayışının ortaya çıkmasını sağlamıştır. İstanbul'da belediye örgütünün kurulmasından sonra çıkarılan 1864, 1868, 1871 ve 1877 belediye kanunları ile belediye faaliyetlerinin kurumsallaştırılması sağlanmış olup bu dönemde birçok şehirde belediye teşkilatı oluşturulmuştur. Kırşehir Belediyesi de bu kanunların yürürlüğe girmesine müteakip 1870 yılında kurulmuş olan köklü bir belediyedir. Kırşehir Belediyesi'nin kuruluşundan itibaren kısıtlı bütçelerle de olsa yapmış olduğu çalışmalar I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele'de birçok fayda sağlamıştır. Milli Mücadele'nin başarıyla sonuçlanmasının ardından Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Ankara ve çevre iller başta olmak üzere imar faaliyetlerine girişilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında imar faaliyetlerinin yürütülmesinde belediyelere önceki IV yıllara nazaran daha büyük sorumluluklar düşmüştür. Ancak bu dönemdeki belediye bütçelerinin kısıtlı olması ve hala Osmanlı Devleti'nden kalan belediye kanunlarının yürürlükte olması bu durumu kısıtlamıştır. 1930 yılında yürürlüğe girmiş olan 1580 sayılı belediye kanunu ile Türk belediyeciliğinde yeni bir dönem açılmıştır. Kırşehir Belediyesi de 1930 yılından itibaren daha aktif olarak faaliyetlerini yürütmüştür.
Özet (Çeviri)
The municipalism is very deep rooted in Ottoman State and this was ensured in classical period through cadis (muslic judges). Modernization activities widely spread by Tanzimat Reform Era caused modern municipalism understanding come to the rise in Istanbul in 1854. The municipality laws enacted in 1864, 1868, 1871 and 1877 after establishment of municipality institution in Istanbul, the activities of municipality were institutionalized and many municipality organizations were formed in that era in many cities. Kırşehir Municipality is one of those deep rooted municipalities established in 1870 after such laws came into force. The activities carried out by Kırşehir Municipality since its establishment even with very limited budgets availed to World War I and National Struggle. After success in National Struggle, zoning activities were started particularly in Ankara and adjacent cities with the proclamation of the Republic. Municipalities assumed VI greater responsibilities comparing to previous years for carrying out zoning activities in the first years of Republic. However, the restrictions to this situation were limited budgets of the municipalities and the fact that municipality laws still in effect were those remained from Ottoman State. The Law of Municipality numbered 1580 that came into force in 1930 ushered in a new age in Turkish Municipalism. Kırşehir Municipality has been carrying out its activities actively since 1930.