Edirneli Nazmi, Divan-ı Türk-i Basit (İnceleme, metin, sözlük, adlar dizini)
Edirneli Nazmi, Divan-ı Türk-i Basit (Research, context, dictionary, example sentences in the purification of the language)
  1. Tez No: 104721
  2. Yazar: SAVAŞ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
OZ SAYFASI Bu tezde, dilde özleşme hareketinin 16. yüzyılda en önemli temsilcisi olan Edirneli Nazmî'nin manzum olan Dîvân-ı Türkî-i Basît isimli eseri üzerinde çalışılmıştır. Yaptığımız çalışma girişten sonra dört bolümden oluşmaktadır. Giriş kısmında dilde özleşme hareketi ve bu hareketin temsilcileri tanıtılmıştır. Birinci bölümde Edirneli Nazmî'nin hayatı, eserleri ve Dîvân-ı Türkî-i Basît'in içerik ve dil özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Dîvân-ı Türkî-i Basît'in transkripsiyonlu metni verilmiştir. Burada toplam 286 şiir bulunmaktadır. Üçüncü bölüm metinde geçen bütün kelimeleri içine alan bir sözlükten oluşmaktadır. Bu kelimelerin hangi şiirin hangi mısralarında geçtikleri gösterilmiş, metinde geçtikleri yere göre anlam verilmiştir. 4. bölümünde özel adlar indeksi bulunmaktadır. ABSTRACT The Dîvân-ı Türkî-i Basît verse of Edirneli Nazmî; who was the most significant name in the field of purifying language in 16 * century, is intensively analyzed in this thesis. Our research is composed of four parts after introduction. In introduction, the purification movement in language and the leading persons of this movement are described. The first part is involved with the life, works the meaning and the language features of the Dîvân-ı Türkî-i Basît of Edirneli Nazmî. The transcriptioned script of the Dîvân-ı Türkî-i Basît is given in the second part. This part is composed of 286 poems. The third part is involved with a glossary of unknown words of this script. The places of the unknown words in the poems are also indicated in this part. A special index is also available in the 4 th part ot the thesis. m
Özet (Çeviri)