Sermaye varlıklarının fiyatlandırılması: Türkiye deneyimi
Capital asset pricing model: Aplication on Turkey
- Tez No: 73848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL KÜÇÜKESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Sermaye Piyasalarının davranışını anlayabilmek, farklı risk seviyelerindeki finansal varlıkların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan teorilerin incelenmesini gerektirir. Bu, düşünceden hareketle çalışmada, riskli bir finansal varlık olan Hisse Senedi'nin fiyatlaması ile ilgili teorilerin özünü oluşturan Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli (CAPM)'in standart formu olan tek periyotlu statik CAPM incelenmiştir. Çalışmanın ilk iki bölümde sırasıyla, fayda teorisi çerçevesinde portföy seçimi probleminin dayandığı kayıtsızlık eğrileri yaklaşımı ile, Ortalama değer- Varyans Portföy Teorisi'nin, ilgili argümanları incelenmiştir. Bir denge varlık getiri modeli olan CAPM' in teorik çerçevesinin yanısıra, içerdiği basitleştirci varsayımlarıyla portföy analizinde kolaylık sağlayan ve bir faktör modeli olan Tek Endeks Modelinin incelenmesi de üçüncü bölümde gerçekleştirilmiştir. CAPM' in testine yönelik izlenecek metodoloji ise bir sonraki bölümde yer almaktadır. Son bölümde ise öncelikle, CAPM üzerine gerçekleştirilmiş çalışmalardan uluslararası literatürde en çok bahsi geçenler ile ülkemizde yapılan başlıca çalışmalar incelenmiştir. Bunlara ek olarak CAPM' in, 1992-1996 dönemi için, IMKB'de işlem gören yirmi şirkete ait hisse senetleri üzerine bir ampirik uygulaması ile ulaşılan sonuçlar da yine bu bölümde yer almaktadır. Ampirik çalışmanın temel amacı, örnek olarak seçilen şirketlerin hisse senetlerine ilişkin beklenen getiriler ile, piyasa portföyünü temsil ettiği varsayılan IMKB Ulusal- 100 endeksi arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesine yöneliktir. Buna ekIll olarak, belirtilen şekilde bir ilişkinin varlığının tespit edilmesi halinde niteliğinin araştırılması da ampirik çalışmanın diğer bir amacını teşkil etmektedir. Ampirik çalışmaya ilişkin olarak yukarıda değinilen metodolojinin izlenmesiyle, birinci etap regresyonlar yardımıyla yirmi adet hisse senedi için sistematik riskin göstergesi olan beta değerleri belirlenmiştir. Aylık veriler kullanılarak, tahmin edilen sözkonusu beta değerlerinin kesit veri regresyonlarda kullanılması sonucunda ise hisse senetlerinin beklenen getiri oranlan ile beta tahminleri arasındaki doğrusal ilişkinin (ampirik çalışmanın diğer bir sonucu olan) eğim katsayısının istatistiksel olarak sıfırdan farklı olmadığı görülmüştür. Bu ise sistematik risk ile beklenen getiri oranlan arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ifade etmektedir. Ulaşılan bu sonuç, CAPM ile bağdaşmamakta olup modelin, risksiz faiz oranını belirlemede ise büyük ölçüde başardı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Understanding the behavior of the capital markets requires examining the theories used to determine pricing of the financial assets at different risk levels. Keeping it in mind, in this study the one period static“Capital Asset Pricing Model”(CAPM) was examined which constitutes a basis for most pricing models related to the risky securities. In the first two chapter of the study first, indifference curves approach which is the underlying issue of the portfolio selection problem was examined in the framework of utility theory and then The Mean- Variance Portfolio Theory with the related arguments was analyzed. Together with the theoretical framework of the CAPM which is an equlibrium asset pricing model, the Single Index Model, a factor model which has simplifying assumptions making portfolio analysis easier was examined in the third chapter. The test prosedüre of the CAPM took place in the next chapter. In the final chapter a literature survey covering the main international and domestic studies related to the CAPM was performed. In addition, the results of the emprical application of the CAPM for the securities of twenty companies traded in“Istanbul Stock Exchange”(ISE) for the period 1992-1996 were given in the same chapter. The main purpose of the emprical study was to determine whether there was a relationship between the expected returns of the securities of the sample companiesand İSE Domestic- 100 index which was assumed to represent the market portfolio. In addition investigating the characteristics of such a relationship if observed was the other purpose of the study. Pursuing the methodology stated above, beta estimates for the twenty securities which were considered as indicators of the systematic risk were obtained by the first- pass regressions. The result of the cross-section regressions obtained by using the beta estimates showed that the slope coefficient of the linear relationship (which was the other result of the study) between the beta estimates and the expected rate of returns was not statistically different from zero, meaning that there is a flat relationship between the systematic risk and the expected rate of returns. Although this result was not consistent with the CAPM, the model was highly successful in determining the risk free rate of return.