Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
Electronic commerce and taxation
- Tez No: 104738
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Elektronik ticaret 21. yüzyılın en önemli ekonomik gelişmelerinden biridir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte elektronik ticaret; özellikle gelişmekte olan ülkelere yaşam kalitesine yükseltme, ekonomik refahı arttırma ve büyümeyi teşvik etme gibi fırsatlar sunmaktadır. Gelir idareleri bu yeni süreç içerisinde çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Hükümetler, elektronik ticaretin küreselleşen piyasa yapısı içerisinde elverişli bir konuma ulaşabilmesi ve vatandaşların beklentilerine uygun, düzenli gelir sağlayan, adaletli bir vergi sistemine kavuşabilmek için uygun mali ortamı sağlamalıdırlar. Bunun başarabilmesi için kabul gören genel vergileme prensipleri olan tarafsızlık, etkinlik, açıklık, sadelik, adalet ve esnekliğin elektronik ticaretin vergilendirilmesine de uygulanması gerekmektedir. ABSTRACT Electronic commerce has the potential to be one of the great economic developments of the 21 st Century. Electronic commerce and the information and communication technologies which underlie this new way of doing business will provide opportunities to improve the global quality of life and economic well being and have the potential to spur growth and employment in industrialised, emerging and developing countries. Revenue authorities have a role to play in ensuring that this potential is realised. Goverments must provide a fiscal climate within which electronic commerce can achieve its proper place in the global marketplace, weighted against the obligation to operate a fair and predictable taxation system that provides the revenue required to meet the legimate expectations of citizens for publicly provided services. To achieve this, accepted general tax prenciples of neutralit, efficency, certainty, simplicity, effectiveness, fairness, and flexibility should apply to electronic commerce. m
Özet (Çeviri)