Tüketim bazlı model yardımıyla hisse senedi veriminin risksiz faiz oranını aşan kısmının açıklanması ve Türk para ve sermaye piyasalarında bir araştırma
Consumption based model, equity premium puzzle, and evidence from an emerging market: Turkey
  1. Tez No: 104764
  2. Yazar: İLHAN KEREM ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Ek verim sorunu”, hisse senedi getirilerinin risksiz faiz oranı üzerinde kalan kısmının,“Tüketim-Bazlı Finansal Varlık Fiyatlandırma Modeli”nin öngördüğü ek verimden çok daha yüksek gerçekleşmesidir. Bu sorun ilk olarak A.B.D.'nde tespit edilmekle birlikte, özellikle Avrupa ülkeleri ve Japonya gibi gelişmiş ülke piyasalarında da aynı sorun saptanmıştır. Bu tezde gelişmekte olan bir piyasa olarak Türkiye'de ek verim sorununun mevcudiyeti araştırılmış ve sonuç olarak, Türkiye'de ek verim sorunu bulunmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada kullanılan yöntem, ek verim sorununun ilk olarak 1985 yılında Mehra ve Prescott tarafından ifade edildiği çalışmada kullanılan yöntemdir. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'de Sharpe oranının, diğer bir ifadeyle riske göre getirinin, düşük; tüketimin değişken olması nedeniyle, tüketim-bazlı modelin öngörüleriyle gerçekleşen finansal varlık getirileri arasında herhangi bir uyumsuzluk yoktur. Bu araştırmadan çıkan diğer bir önemli sonuç, Türkiye'de hazine bonosu ve devlet tahvillerine yapılan yatırımın gerçek anlamda bir sabit getirili finansal varlık yatırımı olmadığıdır. A.B.D. 'nden bir yatırımcının perspektifi ile, Türkiye'de hazine bonosu veya devlet tahviline yapılan yatırım, AB.D.'nde hisse senedine yapılan yatırımla, riske göre getirişi potansiyeli açısından, eşdeğer seviyededir. Diğer bir ifadeyle, Türkiye'de hazine bonosu veya devlet tahviline yapılan yatırım, temelde bir hisse senedi yatırımıdır.
Özet (Çeviri)
The equity premium, namely the excess stock market return above riskless rate, is grossly underestimated by“the Consumption-Based Asset Pricing Model”. This anomaly is commonly known as“the equity premium puzzle”. While the equity premium puzzle has been first cited in the USA, it has also been discovered that the same anomaly prevails in developed markets such as European countries and Japan. This dissertation quests for the answer of whether there is any prevailing equity premium puzzle in an emerging market such as Turkey. It has been concluded that