Serbest piyasa ekonomisi sürecinde Türkiye'de kamu açıkları ve iç borç yönetimi
Public deficits and domestic debt management of Turkey in free market economy process
  1. Tez No: 104765
  2. Yazar: ASUMAN OKTAYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZ Türkiye ekonomisinde son yirmi yılda önemli bazı yapısal değişiklikler meydana gelmiş ve 1980 yılında 24 Ocak Kararları ile başlayan ve serbest piyasa ekonomisinin işleyişine ağırlık verilmesini amaçlayan süreç ekonomi ve maliye politikalarını da etkilemiştir. Kamu harcamalarındaki artışın ve kamu gelirlerindeki azalışın bir neticesi olarak kamu kesimi borçlanma gereği oldukça yükselmiştir. -KİT açıkları 1983 yılma kadar kamu kesimi açıklarının en önemli kalemi iken, bu tarihten sonra konsolide bütçe açıklan kamu açıklarının temel kalemi haline gelmiştir. Bu dönemde kamu açıklarının finansmanında iç borçlanmaya ağırlıklı olarak başvurulmuştur. Yüksek miktarlardaki borçlanma ise, toplam kamu harcamaları içerisinde faiz harcamalarının payını arttırmıştır. Kamu harcamalarının artması kamu kesimi borçlanma gereğini arttırmış ve her gün Türkiye'yi daha zor bir duruma götüren borç - faiz kısır döngüsünü ortaya çıkarmıştır. ABSTRACT In the last twenty years, there have been some important structural changes in Turkish economy and the process launched by the January 24 Decisions in 1980 which was targeting the liberalization in economy have influenced the monetary and fiscal policies. As a result of the increase of public expenditures and the decrease of public revanues, public sector borrowing requirement (PSBR) has risen. After 1983 consolidated budget deficit has become the primary item of the PSBR while the defic.it of public enterprises was the first till that year. During this period internal borrowing has become the main resourse for the government to finance the deficits. The high amount of domestic debt has increased the share of interest payments in total expenditures. As the expenditures increased, the borrowing requirement got higher and all this created a vicious circle of debt and interest payments, pushing Turkey into an ever more difficult financial position.
Özet (Çeviri)