Üniversite kütüphanelerinde e-kitap dermesinin yönetiminde yaşanan sorunlar: İstanbul'da durum
Challenges in management of e-book collections in İstanbul University libraries
- Tez No: 1012025
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DİLEK KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve özellikle internet, elektronik yayıncılık alanının ortaya çıkmasına ve onun bir uzantısı olan ekitabın yaygınlık kazanmasına neden olmuştur. Eğitim ve araştırmayı destekleyen üniversite kütüphaneleri de yayın hayatındaki bu gelişmeleri ekitapları dermelerine katarak izlemişlerdir. Kullanıcılara her yerden ve her zaman erişim olanağı veren kütüphanelere fiziksel olarak yer tasarrufu sağlayan bu yeni formatın seçimi, satınalınması, kataloglanması ve erişilebilir kılınması ise basılı ortamdan çok daha farklı teknik ve mesleki bilgiye hakim olmayı gerektirmektedir. Bu tezin amacı ekitap dermesinin İstanbul'daki üniversite kütüphanelerinde nasıl yönetildiğini belirlemek ve bu konuda henüz literatüre yansımamış sorunları ve zorlukları ortaya çıkarmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere nitel bir araştırma yaklaşımı (qualitative research) benimsenmiş ve URAP 2020/2021 İstanbul sıralamasında yer alan 10 üniversitenin kütüphanesinde ekitap yönetiminden sorumlu kütüphanecilerden yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle veri toplanmıştır. Araştırmanın bulguları göstermektedir ki araştırma kapsamına dahil olan İstanbul'daki üniversite kütüphanelerindeki ekitap yönetiminin çerçevesi tüm aşamaları içermemekte; ağırlıklı olarak bütçe (belirleme ve tahsis etme), seçim süreci (sağlama modelleri dahil), lisanslama ve kullanımı değerlendirme süreçlerine odaklı olarak gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies, and especially the internet, have led to the emergence of the field of electronic publishing and the prevalence of the ebook, which is an extension of it. University libraries that support education and research have also followed these developments in publishing by adding ebooks to their collections. The selection, purchase, cataloguing and accessibility of this new format, which saves time and space for its users and the library, requires mastery of technical and professional knowledge that is much different from the printed media. The aim of this thesis is to examine how the ebook collection in university libraries is managed, to identify the problems and opportunities in ebook collection management based on the literature, and to investigate whether these problems and others are experienced in university libraries in Istanbul. In order to realize this aim, the sample of the research was determined as Istanbul. The sample consists of the libraries of the universities that are in the top 20 in the Istanbul ranking according to the scientific activity data of URAP (University Ranking by Academic Academic Performance). Data were collected by semi-structured interview technique from librarians responsible for ebook management in research university libraries. The findings of the research show that most of the problems experienced in ebook collection management are related to budget and cost. Due to the constant change in the exchange rate in Turkey, the constant melting of the budget allocated to the library and the partial allocation of budgets on the basis of state universities are the main problems.