İşgücü verimliliğini etkileyen faktörler
The Factors that affect the solidity of workship
  1. Tez No: 104779
  2. Yazar: HÜSNÜ BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZ Yüzyılımızda, işletmelerin ağır rekabet koşulları altında çalışma zorunluluğu, üretim faktörlerinin fiyatlarının artmasına ve işletmelerin kar marjlarının düşmesine neden olmuştur, işletmelerin varlığını koruma şansları, eldeki kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesine bağlanmıştır. Bu nedenle işletmede bulunan insan kaynağı, en verimli ve etkin biçimde değerlendirilmelidir. İşgücünün diğer üretim faktörlerinden farkı, üretim sürecine kendi dışında oluşan faktörlerden etkilenerek katılmaktır. Bu faktörler az veya çok, doğrudan veya dolaylı olarak işgücü verimliliğini etkilemektedir. İşgücü ile verimliliği etkileyen faktörler arasında sürekli ve karşılıklı bir etkileşim bulunmaktadır. Bu etkiler olumsuz ise iş kazaları, meslek hastalıkları ve ruhsal gerginlikler yaratarak işletmeyi zarara uğratabilmektedir. Bu çalışmanın amacıda; verimliliği etkileyen faktörlerden yönetsel, teknik, işyeri fiziksel ortamı ve diğer faktörlerin işgücü verimliliğini nasıl etkilediğini görmektir. Ayrıca bu etkilenmeyle birlikte işgücü üzerinden ne gibi sonuçlar doğurarak verimliliği ne yönde etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırma bölümünde her bir soru ve seçenekleri için, işgücünün verdikleri cevapların dağılımını göstermek amacıyla, frekans dağılım tabloları oluşturulmuştur. Soruların seçeneklerine verilen cevaplar genel bilgi vermek amacıyla kişi sayısı ve yüzde olarak gösterilmiştir. Kişiler öğrenim durumuna medeni durumuna ve unvan durumlarına göre sınıflandırılmışlardır. Verimliliklerinde bir fark olup olmadığını tespit amacıyla tablolar oluşturulmuş ve birbirleriyle kıyaslama yapılmıştır. Araştırma sonucunda verimliliği etkileyen faktörlerin işgücü verimliliği üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. ABSTRACT In this century, the obligation of working in a hard competitive conditions of managements cause the increase of production factors' price and decrease of the profits. The chance for the management to continue their existance depends on the use of recourses in the management in best way. For this reason, the human resources in the management should be used productively and effectively. The difference between productive efforts and the other production factors that productive effort joins the production process by affecting the factors which happen out of itself These factors affect the production effort's productivity less or much directly or indirectly. There is always an effect between productive efforts and the factors which affect the productivity. If these effects are negative, there will be loses in profit due to job illnesses and psychological tensenesses. The aim of this study is to see how directing, technic, physical circumstances of office affect labor productivity Another aim with this effection is to see what the results will be and to show the direction of productivity.
Özet (Çeviri)