İlias ana temasının Yunan sanatına yansımalaları
Reflections of Ilias epic on Greek art
  1. Tez No: 104790
  2. Yazar: MURAT DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
ÖZ Bu yüksek lisans tezi, antik Yunan dünyasında özel bir konumu olan İlias destanının Yunan sanatı üzerindeki etkilerini saptamayı amaçlamaktadır. Kataloglanan eserler İlias ana izleği ve akışı doğrultusunda tasnif edilmiş ve değerlendirilmiştir. Katalog aşamasında sahneler tek tek ele alınırken, metin kısmında ise aynı bölümü yansıtan betimler toplu bir halde gözden geçirilmiştir. Ele alman eserler ek bölümlerinde hem niteliklerine hem de dönemlerine göre listelenmişlerdir. Çalışmalar sonucunda eserler vasıtası ile hem dönemsel hem de bölgesel olarak yoğunluk gösteren sahneler belirlenmiştir. Tez konusu olarak seçtiğim“İlias Ana Temasının Yunan Sanatına Yansımaları”son derece geniş bir içerik taşımakta ve Yunan sanatındaki egemenliği, yoğun betim programının yanında, bu toplumun sosyal yaşamı ve kültürünü de yansıtmaya çalışmaktadır. ABSTRACT This master thesis aims to determine the effects of Ilias epic on Greek art which is a distinctive work of art arising from the ancient Greek world. Works of art which are catalogued here have been classified and evaluated in the direction of main flow of the epic. In catalogue section, all the scenes are evaluated one by one and in the text section, images that reflects the related parts of the epic have been reviewed collectively. At the additional part, examined works have been listed as Per their specification and their periods. As an outcome of studies, it is achieved to detect the scenes that have been most frequently depicted both on periodic and regional basis.“Reflections of Bias epic on Greek art”, which is selected as the subject matter of this thesis, bears a wide content and aims to display the dominating density of its image program in Greek art and the social life of its contemporary community.
Özet (Çeviri)