Dünyada ve Türkiye'de özelleştirme çimento sektörü uygulaması
Privatization in world and Turkey a practice to cement sector
  1. Tez No: 104789
  2. Yazar: HÜLYA KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZ (ABSTRACT) SAYFASI TÜRKÇE Dünya ekonomisinde 1980'li yıllardan sonra kamu kesiminde verimliliği sağlamak, bütçe açıklarını azaltmak, sermayeyi tabana yaymak amacıyla özelleştirme uygulamaları başlamıştır. özelleştirme, kamu ekonomik kuruluşlannın mülkiyetini kısmen veya tamamen özel kuruluşlara devri uygulamasıdır. Hazırlanan bu tezin birinci bölümünde özelleştirmenin tanımı ve yöntemleri, özelleştirmenin makro ve mikro etkileri, özelleştirmede basan koşullan ve tekellerin özelleştirmesi konulan ele alınmıştır. İkinci bölümde karşılaştırma yapılmasını sağlamak amacıyla dünyada özelleştirme uyguiamalannı gerçekleştiren bazı ülkelerden örnekler verilmiştir Üçüncü bölümde, Türkiye'de özelleştirmenin yasal çerçevesi, özelleştirmenin amaçları ve KİT'lerin yapısı konulanna yer verilmektedir. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de tamamının özelleştiği ilk sektör olması nedeniyle çimento sektöründeki özelleştirme uygulamalan ele alınmıştır. Çimento sektöründe özelleştirme uygulamalan sonrasında üretim kapasitesi, üretim miktarı, kapasite kullanım oranı, çalışan sayısı, kişi başına üretim ve satışlar ele alınarak altı adet hipotez geliştirilmiştir. Bu hipotezlerin test edilmesi için özelleştirilen kuruluşların özelleştirme öncesi ve sonrası performans değerleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı t-testi ile test edilmiştir. Araştırmanın anlamlılık derecesi %5'dir. Araştırmada yapılan analizler sonucunda üretim kapasitesi, kişi başına ortalama üretim, satışlar ve kapasite kullanım oranında istatistik! olarak anlamlı bir artış, istihdam edilen personel sayısında anlamlı bir azalış olduğu, özelleştirme sonrasında üretim miktarı arasındaki farkın ise anlamlı olmadığı görülmektedir. ııı
Özet (Çeviri)
ENGLISH After the 1980s the application of privatization was put into practice in the world economy to decrease budget deficits, equally distribute the capital and provide productivity in public sector. Privatization is an application which transfers the ownership of public economic enterprises entirely or partially to private sector establishments. In the first part of this thesis, the definition and methods of privatization, its macro and micro effects, the conditions of success in privatization and the privatization of monopolies are elaborated. In the second part, to enable a comparison, examples are given from countries that performed and have been performing privatization. In the third part, the legal framework of privatization, its objectives and the structure of the Public Enterprises are presented. In the fourth part, however, the cement sector is discussed because it is the first sector that has been completely privatized. Six hypothesis have been put forward on the following the privatization of the cement sector related to its production capacity, number of workers and production and sale rates per se. To test those hypothesis, t-test has been applied to see whether the difference between the performance data belonging after and before periods of the privatized institutions are statistically meaningful or not. The meaningfulness rate of the research is 5 %. As a consequence of the researches conducted, it is not subtle to see that the approximate production rate per se and sales and capacity usage rate have increased, whereas the number of the employed personnel decreased meaningfully, and the difference between the production rates after the privatization process are not meaningful. IV