Berlin Kongresi'nden Balkan Savaşları'nın bitimine kadar Makedonya sorunu (1878-1912)
The Makedonian problem during the period between the Berlin Congress till end of the Balkan Wars (1878-1912)
  1. Tez No: 104791
  2. Yazar: ARIJAN IBRAIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZ (ABSTRACT) Bu çalışmanın amacı Makedonya'da ulusal bilincin oluşmasmda önemli bir süreç olan 1878-1912 yıllan arasındaki politik, kültürel ve askeri olayları analiz etmektir. Bu çerçevede çalışmada öncelikle Makedonya' nın etnik, jeopolitik ve tarihsel geçmişi üzerine tesbitlerle başlayacaktır. Hbölümde ise 1878-1908 arasında Makedon etnik bilincinin oluşması ve Balkan devletleri ile, uluslararası güçlerin Makedonya üzerindeki politikaları incelenecektir. Son bölümde ise Balkan Savaşları ve n.Meşrutiyet döneminin Makedonya' nın yapısı üzerine etkileri tartışılacaktır. Sonuç bölümünde ise Makedonya üzerine yapılan bu tarihsel incelemeden günümüz Makedonya' nın ulusal ve uluslararası politikalarının nasıl olması gerektiği konusunda bazı önerilere yer verilecektir. This paper analyses political, cultural and military events between 1878-1912, an important period for the emergence of Macedonian national consciousness. In this framework, the paper firstly begins with a pelirninary information about ethnic, geopolitical and historical background of Macedonia. The second section deals with the emergence of Macedonian ethnic consciousness in 1878-1908 period and the politics of international powers and Balkan States on Macedonia. The third section discusses Balkan was and the effects of second monarchy period on Macedonia. The final section concludes with aduses about how Macedonia's national and international politics should be conducted. Ill
Özet (Çeviri)