Toplam kalite yönetiminin gazete işletmelerine uyarlanması üzerine bir model teklifi
A Model for applying total quality management to the newspaoer management
- Tez No: 104793
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZ SAYFASI 'Toplam Kalite Yönetiminin Gazete İşletmelerine Uyarlanması Üzerine Bir Model Teklifi' isimli tez çalışmasıyla, Türkiye'de bir sektör olarak gazetecilikte kalitenin yükseltilebilmesi önündeki engelleri tespit ederek, çözüm önerileri sunmak ve ülkemizde iletişim sektöründe faaliyet gösteren gazete işletmelerine, gazetecilikte kalitenin yükseltilebilmesi için yeni bir yönetim anlayışının uyarlanabileceğim göstermek bu tezin amaçlarındandır. Model önerisi, bir gazete işletmesinde gazeteciliğin kalitesinin Toplam Kalite Yönetimi düşüncesi ile yükseltilebilmesine yönelik olarak hazırlanmıştır. Teklif edilen modelin yöntemini, Toplam Kalite Yönetimi'nin bir işletmeye uyarlanabilmesi için hangi doğrultularda örgütlenmesi gerektiği; çeşitli kuruluşların bu yönetim şeklini kendi işletmelerine nasıl uyarladığı ve Batı' da gazetecilikte kalitenin yükseltilebilmesinde yapılan çalışmalar belirlemektedir. Hazırlanan model önerisi çerçevesinde; ekip çalışmasına dayanan, 'iç' ve 'dış müşteri' mutluluğu üzerinde yoğunlaşan ve sürekli olarak kendini yenileyebilen bir gazetecilik anlayışının geliştirilmesiyle, gazetecilikte kalitenin yükseltilmesi sağlanabilecektir. ABSTRACT The thesis named 'A Model for Applying Total Quality Management to the Newspaper Management' has been prepared to find out the obstacles in improving the quality of journalism in Turkey in the perspective of Total Quality Management. The method proposed for this model is based on; the way in which a management is organized in order to run under TQM; how the other sectors apply the method; what is done for the improvement of quality in journalism in Western countries. In conclusion, the conducted model proposes an outlook focusing on the satisfaction of both the 'internal' and the 'external customers to this and it creates a new perspective thus providing the newspapers a means to renew themselves continuously. n
Özet (Çeviri)