Kars ilinin iklim analizi ve iklim özelliklerinin sosyo ekonomik etkileri
The Climate analysis and climate characteristic, socio economic effects of Kars
  1. Tez No: 104794
  2. Yazar: SEVGİ ŞEKER BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz Kars'ın ve yakın çevresinin iklim tipini belirleyebilmek için ve bunu coğrafi çevrenin şekillenmesindeki, sosyo - ekonomik faaliyetlerdeki etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma üç aşamada ele alınıp incelenmiştir. İlk aşamada iklim ile ilgili temel kaynak eserler incelenmiştir. Daha sonra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden Kars'a ait veriler temin edilmiş tir. Diğer yandan Kars Tarım İl Müdürlüğü, Köy Hizmetleri ve Kars Valiliğinden Kars'ın sosyo - ekonomik hayatı ile ilgili bazı bilgiler alınmıştır. Üçüncü aşamada ise incelenen temel eserler ışığında rasat sonuçlarına göre yükselti, bakı, eğim, enlem ve yüzey şekilleri dikkate alınarak gerekli işlem ve yorumlamalar yapılmıştır. Bunun için gerekli tablolar, grafikler ve diyagramlar oluşturulmuştur. Bu aşamalar sonucu Kars, Thomwaite'e göre yan nemli, mikrotermal, su noksanı olmayan veya pek az olan tali ve deniz tesirine yakın iklim tipine girmek tedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 4,2° C, yıllık yağış miktarı 501.2 mm., karla örtülü gün sayısı 106.5 gün ve donlu gün sayısı 179 gündür. Bu koşullar Kars'ta ekonomik hayatın çeşitliliğini azaltmıştır. Büyükbaş hayvancılık ve tahıl tarımının (arpa, buğday) yapılmasını zorunlu kılmıştır. Karasallığın belirgin olarak yaşandığı Kars'ta sıcaklık ve yağışta görülen değişmeler, tarım ürünlerinin üretimini ve hayvancılıktan elde edilen et ve süt verimini de etkilediği ortaya konmuştur. ABSTRACT This work is taken into consideration and investigated within three stages, in order to determine Kars and its Suburb's type of the climate and its impact on shaping geographical environment and the socio-economic activities of that region. m
Özet (Çeviri)
oz Kars'ın ve yakın çevresinin iklim tipini belirleyebilmek için ve bunu coğrafi çevrenin şekillenmesindeki, sosyo - ekonomik faaliyetlerdeki etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma üç aşamada ele alınıp incelenmiştir. İlk aşamada iklim ile ilgili temel kaynak eserler incelenmiştir. Daha sonra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden Kars'a ait veriler temin edilmiş tir. Diğer yandan Kars Tarım İl Müdürlüğü, Köy Hizmetleri ve Kars Valiliğinden Kars'ın sosyo - ekonomik hayatı ile ilgili bazı bilgiler alınmıştır. Üçüncü aşamada ise incelenen temel eserler ışığında rasat sonuçlarına göre yükselti, bakı, eğim, enlem ve yüzey şekilleri dikkate alınarak gerekli işlem ve yorumlamalar yapılmıştır. Bunun için gerekli tablolar, grafikler ve diyagramlar oluşturulmuştur. Bu aşamalar sonucu Kars, Thomwaite'e göre yan nemli, mikrotermal, su noksanı olmayan veya pek az olan tali ve deniz tesirine yakın iklim tipine girmek tedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 4,2° C, yıllık yağış miktarı 501.2 mm., karla örtülü gün sayısı 106.5 gün ve donlu gün sayısı 179 gündür. Bu koşullar Kars'ta ekonomik hayatın çeşitliliğini azaltmıştır. Büyükbaş hayvancılık ve tahıl tarımının (arpa, buğday) yapılmasını zorunlu kılmıştır. Karasallığın belirgin olarak yaşandığı Kars'ta sıcaklık ve yağışta görülen değişmeler, tarım ürünlerinin üretimini ve hayvancılıktan elde edilen et ve süt verimini de etkilediği ortaya konmuştur. ABSTRACT This work is taken into consideration and investigated within three stages, in order to determine Kars and its Suburb's type of the climate and its impact on shaping geographical environment and the socio-economic activities of that region. mAt the first stage, the basic sources about the region's climate has been investigated. After that, the verifications about Kars have been collected form the Head Department of the State Meteorology works. Besides, some information about the socio-economic life of Kars has been abstained from the Department of Agriculture the Village Services and the Governor of Kars. At the final stage, according to the investigated basic sources and the results of the observation, the necessary calculation's and comments are made by the experts considering the height, view, slope, latitude and the shape of the surface on that area. In the light of these data's, the tables, diagrams and charts are designated. As a result of these stages, according to Thornwatie, Kars's climate type is considered as half-moist, micro thermal, water reserved and close to the effect of the sea. The yearly average temperature is 4,2° C, the amount of yearly rainfall is 501.2 mm, the number of days when Kars is covered with snow is 106.5 and the number of frosty days is 1 79 in a year. These conditions lower the variety of the economic life in Kars. The Stockbreeding and the cultivation (wheat, corn) are obliged to be selected by the formers. The changes in temperature and the amount of rain fall, which are the characteristics of the terrestrial climate, affect the yield of the agriculture and the output of meat and milk which are obtained from the stockbreeding. ÎV