Pazarlama firmalarında toplam kalite yönetimi ve otomotiv sektöründe bir uygulama
Total quality management in marketing firms and application in automative sector
- Tez No: 99794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
PAZARLAMA FİRMALARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA ÖZET Pazarlama firmalarında Toplam Kalite Yönetimi anlayışını benimsemiş firmaların pazarda kalıcı basanlar sağladıkları ve rekabete uyum gösterdikleri bu araştırmanın kuramsal dayanağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada günümüzde pazarlama anlayışının kazandığı yeni boyut, Toplam Kalite Yönetiminin geçirdiği evrim, Japonya ve Türkiye'deki uygulamaları, ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotiv sektörü üzerine ilgili alanyazın taraması yapılarak, iki ülke uygulamaları konusunda kıyaslamaya gidilmiş ve firmalar ile kişisel görüşme yapılmıştır. Kıyaslamada Toplam Kalite Yönetiminin mucidi olan Japonya' daki TOYOTA firması ile Türkiye'de Sabancı Holdinge bağlı TOYOTA ortaklığı ile faaliyet gösteren TOYOTASÂ firmasının pazarlamada Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları konusunda bir literatür çalışması yapılarak, özel ve kamu sektörü kurum ve kuruluşları, sektör gazete ve dergileri, KALDER, TÜSİAD, OSD, TOBB başta olmak üzere ilgili kuruluşların yayın ve araştırmalarından yararlanılmış, kaynakların ve sektörde gerçekleşen en son verilerin elde edilmesinde İnternetten geniş ölçüde yararlanılmıştır. TOYOTASÂ Genel Müdürlüğü, TOYOTASÂ Adapazarı Otomobil Üretim Tesisleri ve TOYOTASÂ Edirne Bayi Kale Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'de yetkililer ile kişisel görüşme yapılarak araştırmanın uygulama yönü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma otomotiv sektöründe faaliyet gösteren pazarlama firmalarının bayilik olarak plaza anlayışı ile hizmet verdiklerini, Toplam Kalite Yönetimi anlayışı ile hareket ettiklerini, kalite bilincinin giderek önem kazandığını ve yaygınlaştığını ortaya çıkarmıştır.Anahtar Sözcükler : Pazarlama Kalite Toplam Kalite Yönetimi Otomotiv Sektörü Müşteri Memnuniyeti
Özet (Çeviri)
m TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN MARKETING FIRMS AND APPLICATION IN AUTOMOTIVE SECTOR SUMMARY The marketing firms, which apply the principle“total quality management”, have a constant success in the market and adapt to the competition of the market. This reality forms the conceptional basis of this study. In this study, the literature is searched about today's new perspective for marketing,“Total Quality Management”^ evoultion and applications in Turkey and Japan and automotive sector which is one of the main sectors in our country. The two countries, Turkey and Japan are benchmarked for their applications and the managers of the firms were meeted personally. A literature study was done about the“Total Quality Management”applications of TOYOTA ( the inventor of the“ Total Quality Management ”concept ) in Japan and TOYOTASA ( shows activity with TOYOTA corporation linked to Sabancı Holding ) in Turkey. The special and government organisations, the newspaper and magazines of the sector, KALDER, TUSIAD, OSD, TOBB in the lead, broadcasts and searches of the concerned foundations, internet were used widely to obtain the sources and the latest informations. The aspect of application of the study was tried to be brought up by meeting personally with the authorized people from TOYOTASA Main Directorate, TOYOTASA Adapazarı Automobile Production Foundations and TOYOTASA Edirne vendor Kale Industry and Trade Incorporated Company. This research reveals that the marketing firms which show activity in the outomobile sector serve as a vendor with plaza concept, they behave according to the“Total Quality Management ”concept and the conscious of quality is getting more important and widespread.IV Key Words : Marketing Quality Total Quality Management Automotive Sector Customer Satisfaction