Avrupa'da kamu hizmeti televizyon yayıncılığı: Sorunlar-politilalar, çözümler
Public service television broadcasting in European Union: Problems-solutions
  1. Tez No: 104796
  2. Yazar: AYŞEN GÜL AKKOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, Public Administration, Radio and Television
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
oz Bu çalışma, Avrupa Birliği ülkelerindeki kamu hizmeti televizyon yayınlarını ve Avrupa Birliği'nin bu yayınlara karşı tutumunu incelemektedir.Ortaya konan tez, Avrupa Birliği'nin 1990'lann ikinci yansından itibaren kamu hizmeti televizyon yayıncılığı konusunda duyarlı olmaya çalıştığı; ancak alman önlemlerin sınırlı ve yüzeysel kaldığı şeklindedir. Tezin ispatı için kullanılan yöntem, kaynak tarama ve yorumlama yöntemidir. Varılan sonuçlan şu şekilde özetlemek mümkündür: Özellikle 1980'li yıllarda kamu hizmeti yayıncıların eski güçlerini yitirmişlerdir.Bu dönemde Avrupa Birliği, kamu hizmeti yayıncıların önemsememiş ve yeni başlayan ticari televizyon yayınlarını destekleyecek politikalar geliştirmiştir.Fakat 1990'lı yıllarda yaşanan gelişmeler, ticari televizyon yayınlarının halkın demokratik, sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamaya yetmediğini gözler önüne sermiştir.Bu durumda Avrupa Birliği, kamu hizmeti yayıncılarına karşı tutumunu değiştirmiş ve 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren Birlik bünyesinde kamu hizmeti yayın sisteminin geliştirilmesi yönünde çalışmalar başlatmıştır. Ancak konuyla ilgili imzalanan protokol ve kararlar kamu hizmeti yayıncılarına gereken desteği verecek nitelikte değildir. Ayrıca Avrupa Birliği'nin bazı organları arasında bu konuda fikir ayrılıklar mevcuttur. ABSTRACT This study examines public service television broadcasting in the Member States and EU's attitude towards these broadcasters.Our thesis is that at the second half of the 1990's, EU has started being sensitive towards public service broadcasting; however the measures taken to strenghten the public service broadcasters are limited and not enough.The method used to confirm the thesis is research tecnique.lt is possible to summarize the conclusions reached as follows: Public service broadcasting has lost strength especially in 1980's.At this period EU did not consider public service broadcasting significant and developed policies to support the newly opened commercial channels.In 1990's it was understood that these commercial channels were far away from fulfilling the democratic, social and cultural needs of society.Thus EU at the second half of the 1990's changed its attitude towards public service television broadcasters and started to build up a public service broadcasting system in EU.However the protocol and the resolutions signed for this purpose are not enough to provide the support needed.Also there exists a disagreement between the organs of the EU on this subject. iii
Özet (Çeviri)