Aristoteles'te yargı sorunu
The Problem of judgement in Aristortle
- Tez No: 104797
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN DURALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Yargı, düşünme biçimlerindendir. Düşünmelerimizi, yargılarla dile getiririz. Düşünmenin konu edilmesindeki güçlük, nesnelleştirilmesinde yatar. Biçim olarak düşünme süreci ile onun sonuçlan olan düşüncelerin en açık şekilde tezahür ettiği yer, teorik bilimlerdir. Her bilimin biçimsel yapısı, ona hâs düşünme tarzıdır. Bilimlerdeki düşünme tarzlarının, başka düşünme biçimlerini de açıklayacak şekilde genelleştirilmesiyle mantığın çalışma alanı ortaya çıkar. Zira konu ile yüklem, bütün bilimlerdeki yargılan ifâde edecek şekilde genelleştirilmiş mantık deyimleridir. Fakat Aristoteles'te teşekkül eden şekliyle mantık, düşünme biçimlerinin değil, doğru düşünme biçimlerinin incelenmesidir. Böylece mantığın konusu, onun çalışma sahasının, doğru düşünme sorunu tarafından daraltılmasıyla ortaya çıkar. Yargının bilgiyle ilişkili oluşu, doğru düşünme tekniğinin yanı sıra, yöntem olarak mantığın gelişmesine yol açmıştır. Felsefe tarihi boyunca, üç teorik bilime uygun olarak, fizik, metafizik ile matematik olmak üzre, üç türlü mantık anlayışının geliştiği görülmektedir. Bilim olarak mantığa ilişkin ilk belirtiler, İslâm mantığında ortaya çıkmasına rağmen, onun kavramlarının ortaya atılışı, Frege'de görülmektedir. Böylece, doğru düşünme sorununu ele alan, düşünme tekniği olarak mantık; doğru bilme sorununu ele alan, yöntem olarak mantık; doğruluğu düşünmenin özüne ilişkin bir sorun olarak görüp düşünme biçimlerini konu alansa, bilim olarak mantıktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Judgment is the fonu of thinking. The process of thinking as well as its formal outcome, the thought can formally be expressed in the shape of judgment. All human activities display the presence of thought. The difficulty in expressing a particular process of thinking is its relevant objectivation. The most formalized field of thoughts is theoretical sciences. Every science possesses its own particular formal structure of thinking. The topic of logic is the pinning down of rules of formal thinking. Subject and predicate are parts of judgment, which, in turn is studied in logic. Thus logic is the domain wherein the main tool for building scientific structures is arranged and researched. Aristotle's logic is not the study of forms of thinking; it is something more than that: it is the investigation of the rules for correct thinking. Logic comprises both formalisation as well as methodology of correct thinking. Three different understandings of logic that is physical, metaphysical and mathematical, have been developped along with three theoretical sciences during the history of philosophy. Logic as a science first came around within the realm of Islamic thought It reached its full formal dimensions in the modern age with G. Frege. Consequently we can divide logic into three main domains: what deals with the problem of correct thinking is the logic as a technique of thinking; what deals with the problem of correct knowledge is the logic as a methodology; what deals with the forms of thinking supposing the truth as a problem related to essence of thinking is the logic as a science. IV