Şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin önemi ve bir örnek olay çalışması
The Importance of human resource management in corporate merger and a case study
- Tez No: 104795
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Şirket birleşmelerinde insan kaynakları ve uyum konularının dikkate alınmadığı ve bu sebepledir ki, birleşmelerdeki problemlerin daha çok çalışan ilişkileri, iletişim, kültür, moral, verim düşüklükleri ve benzeri gibi insan kaynağıyla ilgili konulardan kaynaklandığı görülmektedir. İnsan kaynaklan dikkate alınmadan yapılan birleşmelerde yöneticiler, genel olarak, enerji ve zamanlarının büyük bir bölümünü, birleşmeyi daha iyi yönetmeye ayırmaktan ziyade, olumsuzlukların nasıl aşılacağı konusuna yoğunlaştırmaktadırlar. Bu nedenle, birleşmelerde birleşen şirketler, birleşme öncesi elde etmek istedikleri hedeflere ve beklentilere ya ulaşamamakta ya da uzun yıllar sonra ulaşabilmektedirler. Dolayısıyla, birleşmenin başarısı, insan kaynaklan ve uyum konularının ne kadar iyi yönetildiğine bağlı olarak artabilmektedir. Şirket birleşmelerinde insan kaynaklan yönetiminin öneminin ele alındığı bu tez çalışmasında, incelenen bir örnek olay sunulmuştur. Söz konusu örnek olay çalışmasında, birleşmede insan kaynaklan yönetiminin ne tür roller üstlendiği ve insan kaynaklan fonksiyonlarında ne gibi değişiklikler olduğu, üç yıllık bir zaman diliminde incelenmiştir. ABSTRACT In the practice of corporate mergers human resources and the subjects of its adaptation are ignored. And this is the reason why problems concerning human relations, communication, culture, moral, loss of productivity and similar problems arise which are mainly human resources issues. In corporate mergers which are practised without paying attention to human resources, the managers generally focus most of their time and energy on how to overcome the problems which arise, rather than to a better management of the merger. For this reason, corporate mergers cannot realize their targets which they had set before the merger or only after a long period of time. Thus, the success of a merger can rise depending on how well the companies' human resources and adaptability issues are managed. In this thesis which investigates the importance of human resource management in corporate mergers a case study is introduced as an example. In this case study, it is analysed which roles human resource: management plays and which changes in the functions of human resource occur in a corporate merger within a period of three years. m
Özet (Çeviri)